404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Міністри закордонних справ країн НАТО обговорять майбутнє місії в Афганістані
Senior Master Sgt. Adrian Cadiz

Міністри закордонних справ країн-членів НАТО 1 грудня починають дводенну відеоконференцію, на якій обговорять скорочення місії Альянсу в Афганістані.

Радіо Свобода цитує Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберґа. Він оголосив, що НАТО перебуває перед «важкою дилемою» – залишити Афганістан з ризиком, що він перетвориться на притулок для міжнародних терористичних угруповань, або залишитися, але отримати затяжну місію з поновленням насильства.

Через понад 17 років після того, як НАТО взяв на себе керівництво міжнародними зусиллями в області безпеки в Афганістані, наразі в країні базуються близько 11 000 військовослужбовців з десятків країн. Більшість із них прибули з Європи та інших країн-партнерів НАТО. Нинішній мандат місії — допомога в навчанні й консультування національних сил безпеки Афганістану.

Але присутність сил США, на які НАТО покладається в плані підтримки з повітря, транспорту і логістики, з 15 січня має скоротитися на 2000 осіб до 2500 військових.

Наразі навчальна місія НАТО триває, але в майбутні місяці Альянс буде переоцінювати можливість подальшої місії залежно «від умов на місцях», зазначив 30 листопада Столтенберґ.

Деякі експерти вважають, що європейським союзникам НАТО буде складно навіть залишити Афганістан без підтримки США. Вони повідомили «Радіо Свобода», що рішення Трампа залишити тільки 2500 військовослужбовців США в рамках місії НАТО в Афганістані спонукало союзників у військовому плануванні з’ясувати, чи зможе НАТО продовжити свою діяльність в Кабулі та інших великих афганських містах.

Афганські посадовці також говорять про те, що швидке виведення військ США з Афганістану може зміцнити переговорні позиції талібів на мирних переговорах, і це викликає стурбованість.

Відповідно до мирної угоди, досягнутої між Штатами і «Талібаном», всі іноземні війська повинні покинути Афганістан станом на 1 травня 2021 роки, якщо дозволяють умови безпеки на місцях.

В лютому міністри оборони НАТО обіцяють ухвалити остаточне рішення щодо майбутнього місії в Афганістані. На той час обраний президент США Джо Байден очолить країну.

Європейські дипломати очікують, що дипломатичний тон Вашингтону зміниться за адміністрації Байдена, але, ймовірно, це не вплине на намір американських військ якомога швидше залишити Афганістан.

В умовах невизначеності бойовики посилюють насильницькі дії. Після початку мирних переговорів у вересні відбулася низка нападів талібів на афганські урядові сили безпеки.

Столтенберґ наголосив про ще одне питання, яке планують обговорити під час відео конференції — нарощування Росією «військової потужності навколо Альянсу». Політики обговорять заходи у відповідь.

«Росія модернізує свій ядерний арсенал і розміщує нові ракети», — зазначив генсек НАТО. Він також вказав на посилення російської присутності внаслідок політичної кризи в Білорусі та війни в Нагірному Карабасі.

Як ми писали раніше, США скоротять чисельність військових в Афганістані та Іраку до січня. Генсек НАТО проти ініціативи Трампа.

«Аль-Каїда» все ще «сильно інтегрована» до «Талібану», вважають у ООН