Світ продовжує коментувати розгін протестних мітингів у РФ протягом 23 січня. Міністри закордонних справ країн ЄС планують обговорити свою спільну відповідь на затримання російського опозиціонера Олексія Навального на засіданні Ради ЄС у понеділок, 25 січня.
Почнемо з реакції України.
Офіціальна позиція МЗС України
У МЗС України висловили «рішучий осуд» діям російських силовиків проти учасників мирних акцій на підтримку Навального. Про це йдеться в поширеній 23 січня заяві пресслужби МЗС України.
«Україна рішуче засуджує насильство проти мирних учасників акцій протесту і затримання представників російської опозиції. Громадяни Росії заслуговують на уряд, який буде здатним забезпечити рівність перед законом, можливість реалізувати свої права і свободи, а також поважатиме права людини в інших країнах світу та на окупованих Росією територіях», — пишуть українські чиновники.
Кулеба про Крим-бутерброд і «ворога мого ворога»
Голова МЗС Дмитро Кулеба заявив, що Україна підтримує звільнення Навального, оскільки він є ворогом Володимира Путіна. Але, за його словами, українці не повинні «зачаровуватися» Навальним.
«Треба розуміти Росію. Ми не повинні теж зачаровуватись Олексієм Навальним, з точки зору інтересів України. Я переконаний, що бутерброд (Крим — Прим. ред.) доведеться повернути, причому ненадкушеним і свіжим, в гарному стані. Тут не повинно бути жодних ілюзій», — сказав він у ефірі каналу «Україна 24».
Дипломат вважає, що Росії доведеться вибачатися за анексію Криму.
ЄС розгляне «наступні кроки» після масових арештів у Росії
США, Великобританія та країни ЄС в неділю розкритикували уряд Володимира Путіна.
Високопоставлений німецький політик закликає до посилення санкцій під час зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС для обговорення питань затримання Навального, повідомляє The Guardian.
Міністри закордонних справ Європейського Союзу протягом понеділка розглянуть потенційні «наступні кроки» проти Росії після того, як західні країни засудили жорстоке ставлення Кремля до демонстрантів, які закликають звільнити опозиційного політика Олексія Навального.
Манфред Вебер, німецький консерватор і глава правоцентристської групи ЄНП у парламенті ЄС, заявив німецькій газетній групі RND, що не слід терпіти арешт протестувальників і що Росія повинна зазнати фінансових санкцій.
«Неприпустимо, що російське керівництво намагається швидко впоратися з наростаючими протестами, заарештувавши тисячі демонстрантів. Міністрам закордонних справ ЄС не повинні ще раз ухилитися від цього і зупинитися на загальних закликах. ЄС повинен вдарити там, де насправді може нашкодити путінській системі — і це гроші», — сказав Вебер. Він уточнив, що блок повинен скоротити фінансові операції з найближчого оточення Путіна.
Крім того, загроза зупинки будівництва газопроводу «Північний потік-2», який має подвоїти поставки природного газу з Росії до Німеччини, має лишатися на порядку денному, додав Вебер.
Представник уряду Німеччини відмовилася коментувати запитання, чи готовий Берлін підтримати нові санкції проти Росії після арешту Навального.
Законодавці ЄС у четвер ухвалили резолюцію, в якій закликають блок припинити добудову газопроводу «Північний потік-2» як відповідь на арешт Навального.
Канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка продовжує підтримувати проект, незважаючи на критику в інших країнах ЄС, заявила в четвер, що її погляд на проект не змінився, незважаючи на справу Навального.
Під час протестів речниця посольства США в Москві Ребекка Рос заявила у Twitter, що «США підтримують право всіх людей на мирний протест, свободу вираження поглядів. Кроки російської влади придушують ці права». Посольство також написало твіт із заявою Державного департаменту із закликом звільнити Навального.
Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що коментарі США були «недоречними» і звинуватив Вашингтон у «втручанні в наші внутрішні справи».
Глава МЗС Франції заявив про авторитарний поворот в РФ
Глава МЗС Франції Жан-Ів Ле Дріан заявив, що хвиля арештів під час масових протестів у Росії являє собою авторитарний поворот.
Він назвав масовий арешт тисяч протестуючих у кількох містах Росії «нестерпною кривдою» і «сповзанням у бік авторитаризму». Про це він сказав в ефірі французького радіо, повідомляє The Guardian i L’Obs.
«Я вважаю цей авторитарний поворот дуже тривожним. Колективні арешти ставлять під сумнів верховенство права, це неприйнятно. Це дуже тривожний хід, який дещо ставить під сумнів впевненість та відчуття безпеки, які ми можемо мати стосовно Росії», — сказав міністр.
Він нагадав, що питання свободи демонстрацій відіграло важливу роль у діалозі між президентами Франції і Росії з 2019 року.
Разом з тим він зазначив, що Росія лишається сусідом ЄС, і є питання, які слід з нею обговорювати.
Європейські лідери запровадили санкції проти кількох російських чиновників, підозрюваних у отруєнні опонента, щоб наочно продемонструвати своє бажання підтримувати міжнародне право.
Деякі з них також закликали прийняти нові санкції проти Росії, якщо заклики звільнити Навального залишаться без відповіді.
Глава МЗС Франції вважає за необхідне зробити дієвими введені в жовтні санкції.
Президент Польщі Анджей Дуда закликає ЄС посилити санкції щодо Росії
Президент Польщі Анджей Дуда закликає Європейський Союз посилити санкції щодо Росії через затримання критика Кремля Олексія Навального та дії силовиків під час акцій протесту в Росії 23 січня.
«Єдиний спосіб (уникнути конфлікту) — це змусити дотримуватися міжнародного права. Єдиний спосіб зробити це без гвинтівок, гармат і бомб — це санкції», — сказав Дуда у неділю, 24 серпня, в інтерв'ю Financial Times.
Польський лідер також заявив, що представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель повинен переглянути плани відвідування Росії наступного місяця, якщо Кремль не звільнить Навального, передає агенція AFP.
Раніше із закликом розглянути можливість нових санкцій щодо Москви, якщо Навального не звільнять, виступили міністри закордонних справ Латвії, Естонії та Литви.
І «вішенка на тортікє»
Путіна вперше з 2011 року запросили виступити на Давоському форумі
Російські пропагандисти анонсували візит президента РФ Володимира Путіна на Всесвітній економічний форум, який стартує сьогодні в швейцарському Давосі.
Про це повідомили в ефірі програми «Москва.Кремль.Путін» на телеканалі «Росія 1», передає «Інтерфакс».
Давоський форум, який цього року пройде з 25 по 29 січня, відбудеться в онлайн режимі.
Видання «ІФ» зазначає, що «на вищому рівні Росія не була представлена в Давосі вже давно: президент (Путін — Прим. ред.) в останній раз приїжджав на форум в 2011 році, прем'єр — в 2013 році (обидва рази це був Дмитро Медведєв — Прим. ред). Путін брав участь в ВЕФ у 2009 році як глава уряду».
Участь Путіна в міжнародному заході відбудеться на фоні масових протестів в Росії, на яких затримали рекордну кількість людей за останні 10 років.
Передісторія
У 2014 році Замоскворецький суд Москви визнав Навального і його брата Олега винними у шахрайстві в особливо великому розмірі у справі «Ів Роше». Олексія Навального засудили до 3,5 позбавлення волі умовно з випробувальним терміном п'ять років. У серпні 2017 року призначений Навальному випробувальний термін був продовжений до кінця грудня 2020 року.
У ФСВП зазначили, що Навальний був зобов'язаний з'являтися на реєстрацію в інспекцію два рази на місяць. Виклики в інспекцію були припинені на час проходження ним лікування в берлінський клініці Charite. Однак він виписався з клініки 23 вересня 2020 року, але з жовтня до кінця випробувального терміну не прийшов на реєстрацію, чим порушив умови, стверджують у ФСВП.
23 січня у понад 100 містах Росії, а також у кількох містах світу пройшли мітинги на підтримку Навального.
У Москві на мітинг, за різними оцінками, вийшли від 15 тисяч до 50 тисяч осіб, у Санкт-Петербурзі — 10-20 тисяч, у Єкатеринбурзі та в Нижньому Новгороді — по 10 тисяч. Під час акцій силовики проводили масові затримання. За даними правозахисного порталу «ОВД-ИНФО», затримано щонайменше 3564 людини.