Нідерландське телебачення опублікувало нові докази провини РФ у збитті «Боїнга» рейсу MH17
Getty Images

Нідерландська телерадіокомпанія NOS опублікувала нові записи розмов бойовиків ОРДО перед і після того, як російський «Бук» збив малайзійський «Боїнг» MH17 17 липня 2014 року.

Їх оприлюднили у програмі Nieuwsuur.

В опублікованих записах фігурують підозрювані російські найманці Ігор Гіркін (колишній полковник ФСБ) (позивний «Стрілок»), Сергій Дубинський (позивний «Хмурий»), Олег Пулатов (позивний «Гюрза»), Леонід Харченко (позивний «Кріт»).

В одному з фрагментів розмов Дубинський заявляє, що Гіркін «виходив на Москву» в день аварії МН17. Крім цього, він говорить, що бойовики чекають «рішення Москви» з виведення їх підрозділів зі Слов'янська.

В іншій розмові підлеглий Дубинського Пулатов каже йому, що «танки не потрібні, потрібна тільки далекобійна артилерія і хороша ППО». У відповідь Дубинський обіцяє Пулатову поставити «Бук».

«Тому що більше робити нам нічого, тільки на Бук сподіватися», — сказав він.

Журналісти відновили хронологію подій, ґрунтуючись на записах розмов Дубинського, зроблених у липні і серпні 2014 року. Дубинський у той час перебував у підпорядкуванні Гіркіна.

Журналісти відзначають, що на початку липня РФ збільшила військовий і політичний вплив на бойовиків. Увечері 4 липня Дубинському подзвонив невстановлений чоловік і попередив про те, що того дня на територію ОРДО прибув хтось із Москви, і політична верхівка псевдореспубліки може бути замінена.

У цій же розмові Дубинський дає зрозуміти, що військові і стратегічні рішення також приймаються в Москві. За його словами, в розмові з Гіркіним Москва не дозволяла бойовикам залишити Слов'янськ. Пізніше рішення про відступ все-таки прийняли.

Близько 12:45 «Бук» прибуває в місто Сніжне. Там «Бук» вивантажують з платформи, і він самостійно їде в напрямку Первомайська.

О 16:19 з поля під Сніжним стартує ракета, яка збиває МН17.

Майже через півгодини Харченко повідомляє Дубинському, що збили український бойовий літак: «Ми на місці. Ми вже збили «Сушку». Дубинський відповідає: «Молодці, хлопці! «Сушка»! Молодець».

Дві години потому Дубинський все ще не знає, що сталося насправді. Це стає ясно з розмови з кимось, хто вказує, що журналісти засипають його запитаннями про збитий «Боїнг».

«Мені дзвонять журналісти, які повідомляють, що на південь від Донецька був збитий «Боїнг», — говорить співрозмовник. «Бій іде?», — перепитує Дубинський. «Боїнг». Сталася авіакатастрофа», — відповідає чоловік. Дубинський каже йому: «Наші люди збили «Сушку».

Незабаром після цього Дубинському дзвонить помічник «міністра оборони» Гіркіна і наказує йому негайно з'явитися. Після розмови тет-а-тет в офісі Гіркіна Дубинський раптово затурбувався про те, що сталося.

Близько 20:00 він дзвонить своєму заступнику Пулатову. «Скажіть, стріляв чи не стріляв наш «Бук»?», — запитує він. Пулатов відповідає: «Бук» збив «Сушку», але до цього «Сушка» збила «Боїнг». Нас намагалися звинуватити в цьому». На уточнююче запитання Дубинського Пулатов відповідає, що бойовики спостерігали це з землі.

Через дві хвилини Дубинський повторює цю історію своєму начальнику Ігорю Гіркіну: «Отже, ось що сталося. «Сушка» збила «Боїнг». Після цього «Сушка», як і на другому обстрілі, була збита нашим «Буком». І багато наших людей це бачили. «Гюрза» щойно повідомив про це».

Трохи пізніше Пулатов і Харченко дзвонять з місця аварії MH17. Сам Дубинський тепер, схоже, теж ставить під сумнів історію, яку йому розповіли його підлеглі. Коли Харченко дзвонить з місця аварії і запитує, чи надавати ОБСЄ доступ, Дубинський також запитує того, хто збив «Боїнг», але той переказує стару версію.

Через кілька днів історію з українським військовим літаком, який нібито збив «Боїнг», офіційно прийняло Міністерством оборони Росії. Незабаром Росія перейшла до іншої теорії: рейс MH17 був збити не сепаратистами, а «Буком» української армії.

О 20:30, через п'ять годин після рейсу MH17, Дубинський дзвонить Гіркіну. «Міністр» доручає йому відправити «Бук» в Росію через Луганську область. На якийсь час донецькі бойовики втрачають «Бук» із поля зору.

Лише близько 8:00 наступного ранку Дубинський дізнається, що «Бук» доставили в Росію. Він негайно дзвонить Гіркіну і доповідає, що виконав наказ.

О 10:50 того ж ранку Дубинському востаннє дзвонять за цим номером з приводу рейсу MH17. ОБСЄ хоче привезти українських авіабудівників на місце аварії, і у Дубинського питають дозволу. «Впустіть, ящики все одно у мене вже є. Ми знайшли один вчора ввечері, а вночі знайшли ще один. Я не впевнений, може, їх чотири, але у нас вже є два», — говорить він.

Після цього Дубинський перейшов на новий номер, який теж прослуховується, але ні про MH17, ні про «Бук» розмов він більше не вів.

Нідерландські журналісти відзначають, що той факт, що Дубинський і його співучасники не знали, що випустили ракету по «Боїнгу», не має значення для звинувачення.

Передісторія

Слідство встановило, що літак над Донбасом збили ракетою з «Бука» російської бригади з Курська. Об'єднана слідча група (JIT) з розслідування катастрофи літака рейсу MH17 має свідка, який бачив, як ракету запустили по малайзійському «Боїнгу».

3 лютого 2020 року прокуратура Нідерландів пред'явила звинувачення чотирьом фігурантам і викликала їх для слідчих дій. ЦеДубинський, Гіркін, Пулатов і Харченко.

Їм у 2019 році пред'явили обвинувачення по справі про збиття «Боїнга». Вони вину не визнали. Росія причетність до збиття «Боїнга» на Донбассі заперечує.

Міжнародна слідча група дійшла висновку, що літак збив зенітно-ракетний комплекс «Бук», який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських збройних сил, дислокованій у Курську.

Окружний суд Гааги у березні 2020 року розпочав розгляд справи про катастрофу літака рейсу МН17.

Chas News повідомляв, що представник ПАРЄ вважає невиправданим вихід Росії з переговорів щодо МН17.

Чи мусила Україна закривати повітря над Донбасом, щоби попередити трагедію рейсу MH17?