404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Путін розповів про допомогу Донбасу, «обнуління» строків свого президентства і ставлення РФ до НАТО
Getty Images

Сьогодні, 17 грудня, відбулася щорічна велика пресконференція Путіна. Президент РФ відповідав у прямому ефірі на запитання журналістів.

Путін відповідав на питання з резиденції в Ново-Огарьово. Разом з президентом знаходилося кілька журналістів. Всі інші питання Путіну задали по відеозв'язку.

Про «європейський сценарій» ісламського тероризму, мультикультуралізм і релігію

Путін: «Там, де починається свобода іншої людини, закінчується твоя. Це загальний постулат. Ті, хто діють бездумно, ображаючи почуття віруючих, завжди повинні пам'ятати, що це буде мати якусь реакцію.

З іншого боку, ця реакція не повинна бути агресивною. У всіх світових релігіях немає натяку на агресію. І нехтування правами віруючих передбачає, що реакція не повинна бути спрямована на позбавлення життя людини. Це в принципі суперечить духу будь-якої світової релігії: Господь життя дав, і тільки він може її забрати. 

Що стосується Європи: там мусульмани складають до 10 відсотків, але вони як правило іммігранти. А у нас представники різних конфесій живуть в своїй країні, у них немає іншої батьківщини. Там проект мультикультуралізму зазнав краху, а у нас він склався протягом століть».

У 2021 році СНД виповнюється 30 років, і є відчуття, що він підходить до кризи середнього віку: Киргизстан, Білорусь, Молдова. Чи немає у вас відчуття, що Росія може втратити когось зі своїх партнерів?

Путін відповів: «Киргизія — там постійно ця чехарда, вперше чи що? За рівнем зрілості інститутів вона не така, як у Франції, там політична система складалася десятиліттями, століттями. Це результат пошуку свого шляху.

Або Мая Санду, вона нічого нового не сказала, ми давно чуємо від представників (Молдови), що треба вивести миротворчий контингент. Ми готові, як тільки буде налагоджений нормальний діалог між Придністров'ям і рештою Молдови. Ми за це, ми були дуже близькі з колишнім президентом до цього — але в останній момент західні країни на нього натиснули, і він відійшов від домовленостей. Рішення придністровського питання було відкладено. Навіщо? У Європі кажуть: ну, ось так вийшло.

Білорусь. Виходжу з того, що треба дати можливість білоруському народу всередині країни розібратися зі своїми питаннями. Лукашенко висловився про це, я згоден, що треба в спокійній, ритмічної обстановці вирішувати питання. Він ініціював зміни до Конституції.

Зараз є втручання ззовні — інформаційна, фінансова підтримка опозиції. З-за кордону нічого хорошого не виходить. Це має принципове значення. Все, що вкинуто ззовні, працює як вибуховий пристрій, граната. Треба просто набратися терпіння, почекати.

У нас скоро буде захід у рамках СНД, з колегами обговоримо, які питання потрібно вирішити в першочерговому порядку».

Справа проти губернатора Фургала

Сергія Фургала затримали 9 липня по справі про організацію вбивств бізнесменів в середині 2000-х років. Губернатора, який є членом ЛДПР, етапували з Хабаровська в СІЗО в Москву. Незабаром після цього Володимир Путін звільнив Фургала з поста губернатора, призначивши на цю посаду його однопартійця Михайла Дегтярьова.

З моменту арешту Фургала в Хабаровську проходили щоденні акції протесту з вимогами відставки федеральних і регіональних органів влади та справедливого суду над колишнім губернатором.

Путін 17 грудня сказав про нього:

«Фургал — представник відомої партії, партія його підтримує. Лояльна до влади людина, ніяких проблем з ним у мене не виникало. На мій погляд, він працював в цілому цілком справно і намагався, як керівник регіону. Але звинувачення на його адресу дуже важкі.

Як член ОЗУ, яке займалося в тому числі усуненням конкурентів. Там йдеться про вбивства людей, не про крадіжки, зловживання службовому становищем. Це серйозне звинувачення. Чи є якісь додаткові дані? Слідство працює, я ж не дзвоню туди кожен день, треба дати їм можливість закінчити роботу і передати справу до суду.

Це не політичне переслідування. Це просто кримінальну справа. Коли мова йде про представників інших партій, відбувається те ж саме - в тому числі «Єдиної Росії». Ми що, повинні для якихось партій робити винятки?».

Про «Північний потік-2»

Путін: «Північний потік-2» це вигідна і виграшна для економіки Європи і Німеччини історія. Інший варіант — покупка американського газу, який на 20 % дорожчий. Тут не треба бути газовиком або економістом, «Потік-2» відповідає національним інтересам Німеччини. І багато наших друзів в керівництві Німеччини підтримують цей проект. Він практично завершений, залишилося 160 кілометрів».

Влада Німеччини намагаються не втручатися в проект «Північний потік-2», але вважають, що він повинен бути реалізований.  

«Політичне керівництво Федеративної республіки намагається не втручатися, оскільки це суто економічний проект, але у будь-якій разі займає відкриту позицію з підтримки цього проекту», — заявив президент РФ.

Про Ердогана: «хвостом не виляє»

«У нас різні погляди на окремі питання з Ердоганом, але це людина, яка тримає слово, чоловік, він хвостом не виляє, якщо щось вигідно для його країни, він іде до кінця».

Путін зазначив, що поведінка турецького президента прогнозована. «Це дуже важливо для того, щоб зрозуміти, з ким маєш справу», — додав Путін.

Раніше президент Росії високо оцінював позицію Ердогана в питанні будівництва трубопроводу «Турецький потік», по якому російський газ постачається до Туреччини.

«Ми з Туреччиною домовилися побудувати« Турецький потік »завдяки політичній волі президента Ердогана, завдяки тому, що він проявив найкращі якості чоловічого характеру», — сказав Путін в 2019 році на пленарному засіданні Петербурзького міжнародного економічного форуму.

Про армію РФ

Путін скзав: «Ми зафіксували пріоритет російського конституційного права над міжнародними нормами або про недоторканність нашої території. У 1993 році ми такого забезпечити не могли.

Тепер інша ситуація: армія стала менше, але вона стала однією з найбільш ефективних у світі».

Зміна Конституції саме зараз, в цьому році, чому?

Путін відповів: «Все добре вчасно. І боротьба з підйомом цін, і зміни до Конституції. Раніше було неможливо. Фундаментальні основи нашої конституції залишилися незмінними. У 1993 році вона приймалася в складних умовах, в умовах бойових дій в Москві, танки стріляли по парламенту.

Пам'ять така, що ми намагаємося викинути з пам'яті найгірше, але це було. У цих умовах була прийнята Конституція, вона зіграла стабілізуючу роль, допомогла відновити громадянський мир і створити базу для розвитку. Але ситуація змінюється — і відповідно до змін треба було поміняти Конституцію».

Про переобрання в 2024 році

Путін відповів на питання, чи буде він ще раз балотуватися в президенти на наступних виборах, які відбудуться в 2024 році.

Він ще не прийняв відповідне рішення. Путін також відзначив, що поправки, що дозволяють йому залишатися президентом до 2036 року, прийняті на благо країни.

 «Я для себе ще не прийняв рішення, піду я чи не піду на вибори в 2024 році. Але що стосується стабільного розвитку країни, це багато чого варте», — сказав Путін, відповідаючи на питання про поправку до Конституції, завдяки прийняттю якої відбулося обнулення президентських термінів.

 «Але формально це дозвіл є від народу. Робити це, не робити — подивлюся», — додав він.

Про збільшення підтримки Донбасу

Росія продовжить підтримувати ОРДЛО в питаннях інфраструктури, соціальної та виробничої сферах.

«Росія як підтримувала Донбас, так і буде підтримувати. Ми навіть будемо нарощувати нашу підтримку Донбасу», — сказав він.

Путін уточнив, що Росія буде допомагати Донбасу не тільки по гуманітарній лінії, але через пряму співпрацю.

Російський лідер зазначив, що благополучне вирішення ситуації в регіоні в значній мірі залежить від української влади. За словами Путіна, всі попередні лідери України, включаючи чинного президента Володимира Зеленського, приходили до влади з обіцянками припинити «конфлікт» на Донбасі і вибудувати відносини з Росією.

Однак, як зазначив Путін, «втілити благі гасла в життя жодного разу не зміг ніхто з них. Ну не вистачає, мені здається, просто політичної мужності», — припустив президент РФ.

Про розслідування щодо його близьких

Путін сказав, що прочитав розслідування, в якому Кирило Шамалов називається його колишнім зятем. Покупку Шамаловим акцій «Сибура» за $ 100 президент пояснив програмою заохочення вищого менеджменту.

Останнім часом ЗМІ опублікували розслідування про близьких Путіна.

«Прочитати матеріал про моїх близьких неможливо. Я його погортав, звичайно, але там така компіляція, що до кінця недочитав. Там всюди пишуть — «зять президента». І тільки в кінці уточнюють, що колишній зять», — сказав Путін, коментуючи статтю видання «Важливі історії» про бізнесмена і члена ради директорів «Сибура» Кирила Шамалова.

У матеріалі йшлося про те, що бізнесмен Кирило Шамалов придбав 3,8% акцій «Сибура» в 2013 році, виплативши приблизно $ 100. Виплата $ 100 за папери «Сибура» Шамаловим була формальною частиною угоди, яка мала ще кілька умов, про які топ-менеджмент компанії домовився в рамках програми мотивації з її власником Леонідом Михельсоном, розповів пізніше РБК глава і акціонер «Сибура» Дмитро Конов.

«Хто і як отримав якісь там акції в цій компанії. Виявляється, компанія публікувала свої дані на цей рахунок, своє ставлення до цієї справи. Виявляється, були програми заохочення вищого менеджменту, і пан Шамалов, так само як і інший вищий менеджмент, отримав за єдиними правилами. Є й інші програми для іншого рівня управління - вони отримали за іншими правилами. Нічого такого дивного тут немає», — прокоментував Путін.

Поява розслідування він назвав помстою американських спецслужб. «Що написано на початку розслідування? Невідомий анонім, переслідує незрозумілі цілі. Потім спливають його вуха. Написано про злам російськими хакерами американських баз даних в 2016 році. Ну і все зрозуміло. Це американські спецслужби і Держдеп США. Мета — помста. Спроба втрутитися до нашого внутрішньополітичного життя», — заявив президент РФ.

Про відкриття кордонів Росії

Росія на тлі пандемії коронавірусу повністю відновить сполучення з іншими країнами, коли відповідний дозвіл дадуть медичні фахівці, сказав Путін.

Через загрозу коронавірусу Росія повністю закрила міжнародне авіасполучення в кінці березня. Виняток становили вивізні рейси. З початку серпня обмеження поступово почали знімати.

Про «загрозу втручання в російські вибори» в 2021 році

У російські вибори 2021-го, як оголосив Путін, постараються втрутитися з-за кордону, проте Росія зможе цьому протистояти, якщо загрозу усвідомлює більшість росіян. «Звичайно, будуть намагатися втручатися, весь час так роблять. Ми це знаємо, ми до цього готуємося. При цьому ми, звичайно, відкриті для співпраці з нашими партнерами, ми відкриті для спостерігачів міжнародних. Напевно, такої відкритості взагалі ніде в світі немає», — додав Путін.

Строк повноважень Держдуми VII скликання, обраної в 2016 році, закінчується в вересні 2021 року. Чергові вибори депутатів заплановані на 19 вересня 2021 року.

Про ставлення до НАТО

На питання журналістки ВВС Путін відповів, що у Росії всього три бази, військовий бюджет сильно менший, ніж у США і Великобританії. «Так хто білий і пухнастий, а хто колючий і агресивний?. Ну якщо ми і не білі і пухнасті, то точно благовидні. Давайте жити дружно!».

Так, ми білі і пухнасті. У порівнянні з вами. Ми почули ваші обіцянки, що НАТО не буде розширюватися на схід. Але НАТО розширюється. Це ми чи вийшли з договору про ракети середньої і малої дальності? Це американці вийшли. Потім [американці] вийшли з Договору з відкритого неба. І що, ви, як держава-член Альянсу, будете над нами літати і передавати інформацію американцям? Ви ж розумні люди, чому ви думаєте, що ми придурки?

Про способи опису життя без мату

Навколишню дійсність цілком можливо описати без мату. Так Путін відповів на питання музиканта, який відомий лайкою через слово.

Сергій Шнуров — музикант, засновник гурту «Ленінград», відомий активним вживанням мату у піснях. На пресконференції митець представляв телеканал RTVI. Він поцікавився у Путіна, як «простій російській людині» описати «це життя, не використовуючи ненормативну лексику».

Путін порадив Шнурову брати приклад з героїв радянського кіно і згадав епізод про впалу батарею в «Джентльменах удачі». При цьому президент вжив іншу лайку з фільму.

«Зверніться до відомих фільмів, класиці радянського кіно. Коли при падінні секції батареї на ногу потрібно говорити: «Редиска!», А не вживати ненормативну лексику», — порадив Путін.

Насправді у фільмі «Джентльмени удачі» завідувач дитсадком Євген Трошкін вчить кримінальників не використовувати жаргонне слово «редиска», замінюючи його словами «нехороша людина». При цьому сам Трошкін, коли йому на ногу падає батарея, зривається і лається: «Падла!»

«В принципі мова російська досить багата для того, щоб ясно і дохідливо висловлювати свої думки, не вдаючись до ненормативної лексики», — сказав Путін, подякувавши Шнурову за те, що музикант обійшовся без лайки на пресконференції.

Путін прокоментував отруєння Навального. «Кому він потрібен? Якби хотіли, довели б до кінця»