СБУ вночі провела обшуки в офісі Коломойського в Києві
Getty Images

Служба безпеки України провела обшуки в київському бізнес-центрі Millenium, де знаходиться офіс Ігоря Коломойського. Служба проводить досудове розслідування за фактом продажу електроенергії ПАТ «Центренерго» за заниженими цінами.

Про це повідомляє LIGA.net із посиланням на пресслужбу СБУ.

«СБУ проводить досудове розслідування за фактом продажу «Центренерго» в різних сегментах ринку електроенергії за цінами, які на 20-30% нижчі за собівартість виробництва. На переконання слідчих, це призвело до збитків і розтрати майна ПАТ на суму в майже 225 млн грн», — заявила СБУ.

У відомстві додали, що під час обшуків службовці вилучили електронні носії інформації та документи «Центренерго». Вночі з 22 на 23 квітня ЗМІ повідомили, що СБУ проводить обшуки в бізнес-центрі, де знаходиться офіс Коломойського.

/ Схеми

Увечері 22 квітня журналіст «Схем» Михайло Ткач оприлюднив фото із силовиками біля ТРЦ Millenium, де нібито знаходиться офіс Коломойського. Під офісом помітили п’ять автобусів з правоохоронцями. Коломойський в коментарі Ткачу заявив, що офіційний офіс в цій будівлі не має.

Також олігарх у коментарі УП сказав, що дізнався про якісь слідчі дії зі ЗМІ. «Я не знаю, що там. Перебуваю у Дніпрі, дивлюся кіно. Для мене це теж новина», — сказав він.

Як повідомило УП джерело в Офісі генпрокурора, генпрокурор Ірина Венедіктова напередодні підписала чотири дозволи на обшуки. Саме стільки розташованих у будівлі ТРЦ приймалень нардепів із орбіти олігарха Коломойського: Ігоря Палиці, Максима Бужанського, Олександра Дубінського та Василевської-Смаглюк.

Співробітники СБУ почали обшук о 20:30, були там і оперативники Служби зовнішньої розвідки. За словами Ткача, обшуки у бізнес-центрі завершились після опівночі. Протягом цього часу співробітники СБУ обходили поверхи БЦ.

Передісторія

ПАТ «Центренерго» — державна енергетична компанія, яка займається виробництвом і постачанням електроенергії на оптовий ринок. І хоча контрольний пакет акцій «Центренерго» належить державі, журналісти «Схем» розповіли, що менеджмент цієї компанії лояльний до Коломойського.

Частка компанії в загальному обсязі виробленої в Україні електроенергії становить 8%. До складу компанії входять три теплові електростанції — Вуглегірська, Зміївська та Трипільська. «Центренерго» завершило 2020 рік з прибутком в 50 млн грн проти 2 млрд грн збитку за 2019 рік.

У червні 2020 року журналісти програми «Схеми» повідомили, що структури, пов'язані з олігархом Коломойським, продавали «Центренерго» вугілля за завищеними цінами. За січень-червень 2020 року компанії нібито заробили на цьому 4 млрд грн. У квітні 2021-го Bihus.Info повідомили, що структури, пов'язані з Коломойським заробили на постачанні вугілля «Центренерго» 370 млн грн.

5 березня в. о. міністра енергетики Юрій Вітренко заявив, що на «Центренерго» буде поставлятися вугілля з державних шахт за прямими договорами. Ці поставки почалися 9 березня.

У липні 2020 року журналісти програми «Схеми» з'ясували, що компанія заробляє мільярди гривень на енергетичному ринку за рахунок використання виробничих потужностей атомних електростанцій. Це завдало шкоди державному «Енергоатому» і іншим учасникам ринку.

За даними журналістів, «Центренерго» продавало за двосторонніми договорами та на «ринку на добу вперед» великий обсяг електроенергії, яку насправді не збиралося виробляти. Зокрема, щоб гарантовано знайти покупця на цей обсяг, держкомпанія встановлювала ціну, яка іноді нижче собівартості виробництва.

Така низька ціна дозволяла «Центренерго» продати весь заявлений обсяг, «закривши» більшу частину попиту. Тому, пишуть «Схеми», держкомпанія «Енергоатом» і держпідприємство «Гарантований покупець» не могли продати на «ринку на добу вперед» весь обсяг електроенергії.

5 березня Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти українського олігарха Коломойського та членів його родини. Зеленський їх на словах підтримав.

Як ми писали раніше, американське видання оприлюднило розслідування про статки Коломойського в США. Український олігарх купував сталеливарні заводи, мережі мобільного зв’язку і хмарочоси.

П’ятниця-санкція. Що чекає на Ігоря Коломойського після рішення Держдепу США