В Україну не пустили уповноваженого угорського міністра, відповідального за Закарпаття
УНІАН

Українські прикордонники розвернули на кордоні угорського політика Іштвана Грежу. Йому влада заборонила в'їзд в Україну через втручання угорського уряду в місцеві вибори. Це підтвердив сам Грежа у себе на Facebook.

Про недопуск політика повідомляє «Європейська правда» із посиланням на «кілька джерел».

У вівторок вранці Грежа прибув на пункт пропуску «Лужанка» в Закарпатській області, де прикордонники проінформували його про заборону на в'їзд і не дозволили перетнути кордон. КПП «Берегшурань — Лужанка» є найближчим до Берегова — міста з найчисельнішою угорською громадою в Україні.

Як повідомляє «ЄвроПравда», українська сторона знала про запланований візит: Будапешт напередодні відправив ноту, у якій «поінформував» Україну про нього. При цьому в Угорщині з неофіційних джерел знали, що цьому посадовцю віднедавна заборонений в'їзд до країни. Інформація про це була відома і в експертних колах, вважають журналісти ЄП.

Після близько годинного очікування посадовець повернувся до Угорщини, свідчать джерела ЄП. Офіційних заяв сторін наразі не надходило.

Грежа — уповноважений угорського міністра, відповідальний за розвиток співпраці між областю Саболч-Сатмар-Берег і Закарпаттям.

Угорський посадовець відреагував на відмову в'їзду в Україну

Іштван Грежа на своїй сторінці в Facebook підтвердив, що його не пустили в Україну, передає УНН. За словами Грежі, Угорщина не планує заходи у відповідь на рішення українського уряду.

«Деталі пізніше, зараз ми обговорюємо порятунок українського відомства (кафедри) в Ньїредьгазі», — написав Грежа, коментуючи інформацію про те, що в Україну йому в’їзд заборонено.

У місті Ньїредьгазі діє самоврядування українців, Українська недільна школа, а в 2017 році було відкрито кафедру української мови та культури. Крім того, в місті знаходиться українське консульство.

В університеті Ньїредьгази діє кафедра української мови та культури, яку відкрили в місті в 2017 році.

Посол Угорщини Іштван Ійдярто у коментарі «Європейській правді» наголосив, що не йдеться про підготовку відповіді за заборону, й запевнив, що Грежа вирушив до міста Ньїредьгаза через фінансові проблеми, які виникли в української кафедри, а також інших кафедр університету.

Міністерство закордонних справ України пояснило відмову тим, що Грежа всупереч закону займався передвиборчою агітацією в Україні.

26 жовтня Україна заборонила в'їзд двом високопоставленим особам з Угорщини через агітацію угорського уряду в Закарпатській області під час виборчої кампанії на місцевих виборах усупереч міжнародним нормам, які забороняють втручання у внутрішню політику інших держав.

Офіційно імена осіб не називалися, але ЄП називає імена Іштвана Грежи і держсекретаря Угорщини, відповідального за національну політику в угорському уряді, Арпада Яноша Потапі.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто тоді називав рішення «жалюгідним і нісенітницею», однак згодом сторони повідомили про примирення. Зокрема, український міністр Дмитро Кулеба заявляв, що домовився з Угорщиною «перегорнути сторінку» і відновити співпрацю.

У день голосування на місцевих виборах в Україні, 25 жовтня, Сійярто поширив заклик до українських угорців голосувати за одну з партій, що бере участь у місцевих виборах на Закарпатті – КМКС (Товариство угорської культури Закарпаття), а також закликав підтримати на виборах мера Берегова чинного міського голову, представника угорської громади Золтана Бабяка.

Як ми писали раніше, МЗС вручило ноту протесту послу Угорщини через втручання у місцеві вибори в Україні.

Угорщина та Польща отримали в ЄС репутацію «порушників спокою»