Володимир Зеленський та Рінат Ахметов

1 грудня центр Києва на кілька годин перекрили у зв’язку з ймовірними масштабними протестами — влада чекала на акцію активістів руху Save ФОП. Втім, вона виявилася більш ніж пересічною — до урядового кварталу прийшло лише кілька сотень осіб. Біля Офісу президента заливають ковзанку.

Одним словом, Київ живе звичайним життям і ніщо не нагадує про підготовку до державного перевороту, який зловмисники нібито готують на початку грудня і про який напередодні особисто заявив Володимир Зеленський.

«Ми отримали інформацію, що першого числа в нашій державі буде державний переворот. 1-2 грудня... Це не тільки агентурна інформація, а і звукова, де представники з України, скажімо так, з представниками Росії, скажімо так, обговорюють участь Ріната Ахметова в державному перевороті в Україні. Що буде залучено мільярд доларів тощо», — красномовно і емоційно розповідав Зеленський під час пресмарафону 26 листопада.

А Денис Шмигаль, прем’єр- міністр, 30 листопада повідомив, що за підготовкою держперевороту стоїть Росія. «У нас є секретні дані, які свідчать про особливі наміри... Вони щось готують», — сказав Шмигаль.

Втім, Служба безпеки України лише на третій день, 29 листопада, заявила про досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо вчинення дій, спрямованих на захоплення державної влади. Про хід розслідування обіцяли повідомити згодом. Водночас Зеленський звільнив Олександра Руснака, начальника Департаменту контррозвідки СБУ, якого сам і призначав на цю посаду ще у вересні 2019 року. До цього призначення Руснак очолював управління департаменту контррозвідки з протидії розвідувально-підривній діяльності іноземних спецслужб.

Додає інтриги і те, що, за словами Олександра Данилюка, колишнього секретаря Ради національної безпеки та оборони, президент легко піддається впливу. Як каже Данилюк, в 2019 році Зеленський заявляв, що переворот планує Петро Порошенко, потім — що владу хоче захопити Арсен Аваков, а зараз настала черга Ріната Ахметова.

Держпереворот — він взагалі зараз можливий?

За визначенням державний переворот є насильницькою та неконституційною зміною влади в державі або збройним виступом армії проти державної влади внаслідок таємної змови.

На сьогоднішній день Зеленський має всю повноту влади в країні. Протягом цього року він отримав контроль за всім сектором безпеки та оборони — змінено Головнокомандувача Збройних сил, начальника Генерального штабу, керівництво військової та зовнішньої розвідки, міністра оборони. Призначено нового, більш лояльного, міністра внутрішніх справ та керівника Державної служби надзвичайних ситуації.

Володимир Зеленський та Андрій Єрмак

СБУ мало не з першого дня президентського терміну Зеленського очолює близький до нього Іван Баканов. Питання формування державної політики у сфері правоохоронної діяльності та забезпечення гарантій національної безпеки курує незамінний, як і Єрмак, Олег Татаров. Отже, жодного натяку на можливу фронду в силовому блоці немає.

Крім того, президент продовжує контролювати парламент, маючи фракцію монобільшості та зручне для себе керівництво в особах спікера і керівника апарату ВР.

З огляду на це версія про змову виглядає не дуже реалістичною. Ймовірно, ближчим часом відповідні органи повідомлять сенсаційні деталі державного перевороту, про який говорив президент. А поки лишається розглядати можливі версії такої заяви.

Версія 1. Маніпуляція задля встановлення контролю над медіаактивами Ахметова

Гіпотетично може йтися про те, що шляхом звинувачень у держперевороті оточення Зеленського хоче обмежити діяльність групи телеканалів «Україна», що належать олігарху і останнім часом нещадно критикують чинну владу.

Щоб зрозуміти глибину конфлікту між Ахметовим та владою, варто хоча б пригадати майже анекдотичну історію зі звільненням протягом двох останніх тижнів вже другого керівника держпідприємства «Гарантований покупець». Саме воно оплачує власникам «зеленої генерації» викуплену у них за «зеленим тарифом» електроенергію.

У середині листопада «Гарпок» отримав від «Укренерго» близько 5 млрд грн, які мали піти на погашення боргів перед виробниками ВДЕ за 2020 рік. Колишній голова держпідприємства Костянтин Петриковець перерахував ці гроші виробникам, але платіж заблокували в державному «Ощадбанку», нібито через необхідність перевірити обґрунтованість нарахувань суб’єктам господарювання. А вже наступного дня Кабмін зі скандалом звільнив Петриковця.

Рінат Ахметов

Новий очільник «Гарпоку» Вадим Уліда розрахувався зі всіма виробниками ВДЕ, крім ДТЕК. Хоча цій компанії держава винна найбільше — понад 3 млрд грн. Щодо цих грошей, які зависли на рахунках «Гарпока», 29 листопада Уліда звернувся до Кабміну з проханням роз’яснити — що з ними робити. Але відповіді він так і не дочекався. Бо 30 вже листопада несподівано для всіх подав заяву про звільнення. Одна з мождивих причин такої поведінки нового очільника «Гарпоку» — те, що ДТЕК «офіційно повідомила посадових осіб держпідприємства про наслідки їх незаконних дій». Їх пообіцяли притягнути до кримінальної відповідальності. 

Втім, це лише анекдотична дрібниця. Набагато сильніше по бізнесу олігарха вдарить низка змін до Податкового кодексу (законопроєкт 5600), який Верховна Рада ухвалила 30 листопада. Він суттєво збільшує ставки рентної плати за видобування залізної руди, що зменшить рентабельність «Метінвесту», головного активу Ріната Ахметова.

Крім того, ще на початку листопада «Укрзалізниця» розірвала достроково контракт з «Метінвестом» на поставку вагонів за пільговими цінами. За словами Сергія Лещенка, колишнього члена наглядової ради «Укрзалізниці», згідно цього контракту компанія Ахметова та Новинського отримувала вагони за цінами, у декілька разів нижчими за ринкові. З цієї причини держпідприємство мало недоотримати прибуток у 4 млрд грн.

Також зі сторони влади посилився тиск на ДТЕК. 2 листопада «Укренерго» звинуватило ДТЕК у розбалансуванні енергосистеми, через що знадобилося просити аварійної допомоги у Білорусі та Словаччини. Тоді «Укренерго» анонсувало звернення до Державної інспекції енергетичного нагляду України щодо необхідності проведення відповідних перевірок.

Версія 2. Придушення вірогідних протестів

До 1 грудня від Зеленського вимагали звільнити Андрія Єрмака, главу Офісу президента. Такі вимоги лунали 21 листопада під час акції протесту на Банковій. Тому заяви про підготовку державного перевороту в поєднанні з превентивними заходами з боку органів правоохоронних і безпеки виглядають більш ніж логічно.

Протестний градус в суспільстві високий — виступи антивакцинаторів сприймають іронічно, але скоро до акцій можуть додатися тарифні та енергетичні протести. Не варто відкидати і можливість якогось скандального рішення щодо Донбасу чи Криму, про яке стане відомо саме на початку грудня.

Поліція і протестуючи

Недарма РФ продовжує тиснути, зібравши майже стотисячне військове угрупування в безпосередній близькості біля кордону. Нагадаємо про так звані «протоколи Єрмака — Козака» стало відомо випадково, через «злив» у ЗМІ. Саме в той час влада змогла оцінити протестний потенціал щодо можливої капітуляції перед РФ.

Втім, відтоді влада суттєво підготувалася. Так, наприкінці серпня 2021 року Кабінет Міністрів дозволив залучати Національну гвардію до припинення масових заворушень. Згідно з виданим документом, за наявності інформації про можливі порушення громадського порядку під час проведення акцій протестів, мітингів чи інших масових заходів створюється оперативний штаб, який приймає рішення про проведення спеціальної операції з припинення масових заворушень. Проведення спецоперації покладається на сили і засоби Нацгвардії. За необхідності до припинення масових заворушень можуть також залучати Національну поліцію, Держприкордонслужбу, СБУ та інші силові структури.

Уточнимо, що оперативний штаб починає діяти не під час масових заворушень, а одразу як тільки з'являється інформація про їхню можливість. Норма є чинною та може бути використана владою вже зараз.

Версія 3. Гібридна війна

Минулий місяць пройшов під систематичні заяви американської та британської розвідок про можливе військове вторгнення РФ в Україну. Влада зайняла досить невиразну позицію, хоча наявність загрози підтвердила.

Днями Маріуш Камінський, міністр внутрішніх справ Польщі, уточнив, що існує загроза гібридних атак проти України. Він запевнив у готовності Польщі рішуче стояти на боці підтримки суверенітету і територіальної цілісності нашої держави.

Російські солдати

Анексія Криму та окупація частини Донбасу, в свою чергу, підтвердили, що сучасні війни вестимуться саме гібридними методами, а не класичними наступальними. Тобто версія про гібридну атаку через можливий державний переворот є цілком реальною.

Але залишається відкритим питання, чи може президент у прямому ефірі заявляти про державний переворот. Нагадаємо, цього року США надали Україні військову підтримку на $150 млн, а днями американці нам передали 80 т боєприпасів.

Крім того діють багатомільярдні домовленості з урядами Великобританії і Туреччини щодо відбудови українського військового флоту.

Якщо заяву про можливий держпереворот західні партнери трактуватимуть як внутрішньополітичні суперечки, це суттєво підірве міжнародну довіру до української влади.

В ході пресмарафону Зеленський декілька разів згадував колишнього президента Віктора Януковича. Мовляв, не повторюватиме його вчинків та не тікатиме з країни. Історія пам'ятає цікавий факт, що стався теж на другому році президентської каденції Януковича.

«Мені правоохоронні органи дають таку інформацію, що йде скупка зброї в країні і підготовка до збройних нападів на органи влади. Вже люди втратили і страх, і совість. Так хто це організовує? Не ті, кому важче за всіх живеться. Ті, кому важче живеться, вони мовчать, терплять і чекають», — говорив у листопаді 2011 року Янукович. Чим це все закінчилося, ми пам’ятаємо.

Ахметов міг використати день народження Шустера для пошуку майбутнього кандидата у президенти — розслідування (відео)
Екватор президента. Що хотів сказати українцям Зеленський
Ціна на євробонди ДТЕК Ахметова впала після слів Зеленського про держпереворот