Гучні обіцянки та плани на майбутнє, що звучали цими вихідними у Трускавці, де «Слуга народу» проводила виїзне засідання, потьмяніли на ранок понеділка.
Головною інформаційною темою дня стали матеріали Pandora Papers. Йдеться про розслідування, проведене Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ), що викриває офшорні активи 35 колишніх і чинних світових лідерів. З нього стало відомо про можливе отримання Володимиром Зеленським $40 млн від олігарха Ігоря Коломойського. Ні Офіс президента, ні Зеленський досі не прокоментували ситуацію. Схоже, що й не планують це робити. Тому розвиток скандалу в подальшому залежить від можливостей та бажання опозиції. Петро Порошенко, який намагається стати одноосібним лідером опозиції, вже мав свій офшорний скандал. Тоді про Panama Papers говорили всюди, але й так само швидко забули. Правоохоронні та фіскальні органи лише розвели руками — не мають можливостей і повноважень щось розслідувати.
Чинний генеральний прокурор Ірина Венедиктова на випередження вже встигла назвати розслідування Pandora Papers — чистою спекуляцією.
Chas News розпитав у політичних аналітиків, яким чином скандал позначиться на рейтингу Зеленського, та як цей рейтинг рятуватимуть.
— Представники влади будуть поводитися стандартно для таких ситуацій — переводити стрілки на інших. Потрібні експерти понесуть по ефірах тези, що це нормально, в сучасному світі та бізнесі багато хто цим займається. Мовляв, подивіться, хто там ще, за компанію, фігурує в розслідуванні. Не обійдеться без згадок про попереднього президента. В таких випадках в інформаційному полі створюється так званий білий шум, щоб «розмити» ситуацію, перемкнути увагу на щось інше.
Але потенційно це дуже небезпечно для нашої влади. Відзначу, що розслідування вийшли в західній пресі, в країнах, де влада сильно залежна від суспільної думки. Для нас це означатиме лише одне — Зеленський з дивакуватого президента, який бореться проти корупції та олігархів, стає тим самим, проти чого він бореться.
Складно прогнозувати, як це все відобразиться на його електораті. Адже ті, хто його не любили, продовжуватимуть робити це і далі. Виборець Зеленського може не звернути на це увагу: то щось дуже далеке, незрозуміле та давнє. Знову ж таки, всі пригадають «панамські справи» Порошенка.
Я вже давно казав, що президента Зеленського в очах його виборців погубить ставлення до сумнівних способів заробітку. Тобто коли простий виборець дізнається, що статки президента суттєво більші, ніж його прихильники собі уявляли.
— Очевидно, опоненти Зеленського будуть використовувати історію з офшорами для просування меседжа «Він такий же, як усі, а не новий політик». У відповідь команда Зеленського вже доводить, що це була звична для бізнесу практика, і що після обрання на посаду президента він не займався бізнесом і не використовував офшорні компанії для якихось корупційних дій. Цей скандал, мабуть, матиме мінімальний електоральний ефект. Виборці Зеленського більше реагуватимуть на кампанію проти олігархів чи на карантинні заходи. А найбільшою загрозою для рейтингу стане опалювальний сезон, зростання тарифів та ризики відключення електроенергії. Найстрашніший «чорний лебідь» — це аварійне відключення електроживлення у лікарнях із ковідними хворими на штучній вентиляції легень.
В історії з «Пандорою» цікавий і інший аспект. Більшість офшорних і корупційних коштів заховані у прямих юрисдикціях Великобританії і США або ж прозорі для спецслужб відповідних країн. І насправді питання арешту, конфіскації і повернення таких коштів — це лише питання геополітичних рішень у рамках чергового раунду Great Game.
— Я не бачу великих загроз особисто для Зеленського та його оточення. Політтехнологічними та інформаційними засобами дуже складно донести до виборця, що ж сталося і чому це не добре. Переважна їх більшість просто не розбереться у цих всіх офшорах. Ми вже почули заяву генерального прокурора Венедиктової, що нічого сенсаційного не відбулося, а всі матеріали відомі з розслідування по «Приватбанку». «Вагнергейт», який більш зрозумілий широкому загалу, наслідків для рейтингу Зеленського та його політсили не мав. Не думаю, що з «Пандорою» щось зміниться.
Але ситуація набагато складніша та загрозливіша для України, а не особисто для Зеленського. Нагадаю, не так давно президент Естонії Керситі Кальюлайд публічно заявила, що не рекомендує бізнесу вкладати в Україну. Торгувати — будь ласка, але жодних інвестицій. Сьогодні ми опинилися на перших шпальтах авторитетних світових і європейських ЗМІ з офшорним скандалом за участю представників влади. Після всього цього говорити про інвестиційну привабливість та чудові умови для бізнесу не доведеться довгий час.