Бідні країни тонуть у боргах після пандемічного року

Президент Групи Світового банку Девід Малпасс заявив, що Чад та деякі інші країни вже перебувають у сильному борговому становищі. Цього року ще більше держав приєднаються до лав боржників через глобальну рецесію, спричинену пандемією COVID-19.

Африканському виробнику нафти Чаду може знадобитися серйозне скасування боргу. Кредиторам доведеться співпрацювати з цією країною, щоб знайти життєздатне рішення щодо збільшення боргу, цитує Reuters повідомлення Малпасса у вівторок.

Для деяких країн це критичний сигнал тривоги. Нам потрібно знайти способи скоригувати борговий тягар, щоб навантаження боргу на людей у ​​бідніших країнах можна було різко зменшити

За його словами, Замбія вже прострочила частину своїх боргів, у Анголі та Еквадорі триває реструктуризація. Чиновник відмовився називати інші країни, які стикаються з гострими проблемами. За його словами, Світовий банк і Міжнародний валютний фонд в даний час оцінюють стійкість боргу країн, що стикаються з проблемами.

Новий коронавірус, внаслідок якого загинуло понад 1,85 млн людей у ​​всьому світі, особливо сильно вдарив по країнах, що розвиваються. Пандемія посилила важкий тягар боргу, з яким багато країн стикалися до кризи.

«І внутрішній, і зовнішній борг істотно погіршився через пандемію», — сказав Малпасс.

За його словами, надзвичайно важливо зменшити боргове навантаження на бідніші країни для сприяння інвестиціям та підтримки глобального відновлення.

Китай, найбільший кредитор, який на сьогодні має 65% офіційних двосторонніх боргів, повинен був зосередитися на своїй реакції й врахувати різке зниження можливостей країн обслуговувати свої борги, сказав він.

Малпасс зазначив, що зменшення борги можна, скоротивши їхні обсяги, а також через зниження процентних ставок за існуючими боргами.

Крім того, чиновник закликав до законодавчих змін у найбільших фінансових центрах для реструктуризації боргу приватного сектору. Існуюча система надавала перевагу кредиторам і ускладнює для країн-боржників «досягнення зменшення боргу, необхідного в нових умовах».

Малпасс заявив, що є й хороші кроки — спільна угода про скорочення боргів, прийнята Китаєм та «Двадцяткою» найбільших економік у листопаді. Є й заморожування офіційних двосторонніх виплат боргів до червня. Але чиновник вважає, що потрібно більше зусиль.

Він зазначив, що вже спілкувався з італійськими чиновниками. Вони прагнуть допомогти країнам з великою заборгованістю протягом 2021 року. На цей рік Італія головує у «Великій двадцятці».

Ми й раніше цитували Малпасса, який закликав G20 врегулювати борги бідних країн.  «Ми повинні уникати того, щоб робити занадто мало зараз, інакше (будемо) страждати від безладних дефолтів і реструктуризацій боргу, як було в 80-х роках (минулого століття)», — вважає він. До середини 2021 року країни «Великої двадцятки» ініціювали заморозити борги.

Це стосується лише країн з низьким рівнем доходу. До них Україна не входить.

Утім, Chas News повідомляв, що держборг України зріс за три квартали 2020 року на 347 млрд грн.

На саміті G20 обговорили пандемію та подолання кризи