«Хуліганство» на акції під ОП. Підозрюваного Ратушного суд відправив під цілодобовий домашній арешт
Роман Ратушний

Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід цілодобовий домашній арешт  голові громадської ініціативи «Захистимо Протасів Яр» Роману Ратушному. Його правоохоронці підозрюють у хуліганстві під час акції 20 березня під Офісом президента. Під домашнім арештом він перебуватиме до 24 травня.

Таке рішення суд ухвалив на засіданні 29 березня, повідомляє сам Ратушний на Facebook.

«Дали цілодобовий домашній арешт з браслетом до 24 травня. Будемо оскаржувати це неправомірне рішення судді Константінової, звісно» — написав активіст.

Ратушний тепер має прибувати до слідчого прокурора за першим викликом.

Прокуратура клопотала про такий запобіжний захід. Слідчі аргументували це тим, що є ризики, що підозрюваний може «незаконно впливати на свідків», переховуватися від правоохоронців та суду, а також знищити документи, що мають істотне значення у встановленні обставин справи.

Під час засідання захист Ратушного наголошував, що ризики, про які кажуть правоохоронці, є безпідставними. Як зазначила адвокат Євгенія Закревська, декілька років активіст займається захистом від забудови Протасового Яру в Києві, ходить на засідання в справах Майдану. Він має хороші характеристики від правозахисників, які фіксували переслідування щодо нього через громадську діяльність, та сусідів.

Окрім цього, як наголошує захисниця Ратушного, активіст не є підозрюваним у будь-якому кримінальному провадженні, адже повідомлення про це йому вручили з порушенням. Так, згідно із законодавством, документ мають вручити в день його складення, однак Ратушному повідомлення склали 23 березня, а вручили 24-го.

«Перед врученням підозри слідчий або якась інша особа виправили дату в підозрі на 24.03.2021 в обох місцях. Це чітко видно неозброєним оком, але жодного застережувального напису щодо цього немає. Очевидно, що ці виправлення здійснювали не ті особи, які підписували документ», — розповідала Закревська.

Ратушному закидають хуліганство, вчинене групою осіб, із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для заподіяння тілесних ушкоджень. Санкція статті передбачає покарання від трьох до семи років позбавлення волі.

Водночас захист активіста не погоджується з кваліфікацією правоохоронців: «вказана кваліфікація відсутня навіть з урахуванням зібраних доказів, на які посилається сторона обвинувачення. Спрямованість дій учасників акції, як записано в підозрі та матеріалах клопотання, була скерована на будівлю Офісу президента. Заяв від потерпілих, яким спричинено шкоду здоров’я, не надходило взагалі».

Предметом, який Ратушний, на думку слідства, заздалегідь підготував для заподіяння тілесних ушкоджень, є фаєр, який використовують на акціях протесту для освітлення та спецефектів.

Жодним чином поліція не перешкоджає зазвичай проведенню акцій з використанням фаєрів. Під час цієї акції (20 березня. — Прим. ред.) різницею було те, що фаєри летіли в будівлю. Однак фаєри, які летять у будівлю, так само жодним чином не пристосовані для спричинення тілесних ушкоджень. Будівлі не можна завдати тілесних ушкоджень

Головним доказом правоохоронців у справі, як випливає з матеріалів, є відео, яке розмістили на сторінках МВС, Нацполіції та особисто заступник очільника МВС Антон Геращенко. Однак на ньому Ратушного неможливо ідентифікувати, а фотографія, яку вмонтували в ролик, датована 16 березня.

Після оприлюднення відео Ратушний закликав МВС спростувати недостовірну інформацію щодо нього, про що він повідомляв Chas News.

«Скріншот з домонтованою фотографією є базовим та фактично єдиним доказом, який подала прокуратура в цьому клопотанні. Очевидно, що це відео нічого не доводить, але використано для того, щоб свідки пригадували та впізнавали одяг Ратушного, а насправді одяг особи, яка там зображена в поганій якості», — припускає адвокат активіста.

Захист активіста також наполягав на тому, що цілодобовий домашній арешт не дозволить Ратушному ходити на роботу, а тому він втратить єдине джерело доходу. Окрім цього, обраний запобіжний захід не дозволить активісту ходити на засідання в справах Майдану та щодо захисту від забудови Протасового Яру.

Ратушний збирається оскаржувати рішення суду та подавати позов про захист честі і гідності проти правоохоронців.

Активіст написав на Facebook: «кримінальне переслідування мене, замовлене Андрієм Смирновим, має чітку мету — зняти «перешкоду"» планам незаконного будівництва Корбана у Протасовому яру».

Пригоди непрацюючих браслетів

Після рішення суду Ратуший мав стати на облік і отримати браслет. Але почалися технічні складнощі. «Обидва принесені браслети поламані і не заряджаються. Арсен Аваков, може, тобі геотег в телеграм скинути?» — написав Ратушний в блозі.

Про казус із браслетом він написав окремий пост: «прийшли в ГУНП за браслетом, він розряджений. Сидимо заряджаємо, слухаємо історії про те, що він коштує 16 тис. і тримає тільки 12 годин. Вартість дротів і павербанки до нього окремо, теж десь тисяч на дев’ять. Фірма, яка ці браслети продає Авакову, тільки одна, конкурентів немає. Якість браслету візуально — лайно. Судячи з опису того, як він працює — на практиці буде те ж саме» — підсумував активіст.

Передісторія

20 березня біля Офісу президента в Києві відбулася чергова акція прихильників одеського активіста Сергія Стерненка, які вважають вирок суду щодо нього упередженим. Вони вимагали звільнення чоловіка та реального реформування судової системи, яку в нещодавньому звіті щодо оцінювання стану Угоди про асоціацію з ЄС Європарламент назвав однією з найменш надійних установ в Україні.

Під час акції мітингувальники залили стіни й бруківку фарбою, намагалися підпалити табличку «Президент України» та розбили скло у дверях на вході. Правоохоронці, які працювали на мітингу, не втручались у перебіг акції, а очільник МВС Арсен Аваков говорив, що зроблено це було свідомо.

Думки фахівців щодо поведінки поліції під час акції розділились. Одні кажуть, що невтручання в хуліганські дії є порушенням права на свободу зібрань, однак громадські спостерігачі позитивно оцінили дії поліції під ОП.

Наразі щонайменше шістьом людям поліцейські повідомили про підозри після акції.

ОП оцінює збитки від дій учасників акції «Волю Стерненку» у 2 млн грн