Міністерство закордонних справ Литви надіслало Білорусі ноту протесту із закликом зупинити запуск «небезпечної Білоруської атомної електростанції», яка розташована біля литовського кордону.
Про це повіломляє МЗС Литви. Чиновники заявили: «Литва засуджує безвідповідальні дії Білорусі, які збільшують ядерну і природоохоронну загрози не тільки для самої Білорусі або Литви, а й для всієї Європи. Ми наполегливо рекомендуємо Білорусі призупинити запуск АЕС до тих пір, поки не будуть виконані найвищі стандарти ядерної безпеки та екологічні вимоги».
Довідка
Першу в Білорусі АЕС будують із 2011 року за 18 км від білоруського міста Островець і за 50 км від литовської столиці Вільнюс. Основний партнер Білорусі в проекті — російська компанія «Атомстройекспорт», субпостачальниками є білоруські виробничі організації.
За радянських часів, у 1983 році, біля Мінська почали будувати АТЕЦ, але після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році від цієї ідеї відмовилися під тиском громадськості. В Руденську побудували зрештою ТЕЦ.
Будівництво АЕС поблизу Островця й Вільнюса не задовольняє Литву.
Після довгих переговорів Литви, Латвії та Естонії, які раніше домовилися про бойкот електроенергії з Білорусі після запуску там білоруської атомної електростанції, вдалося виробити загальну методику з торгівлі електроенергією.
У 2025 році електроенергетичні системи Литви, Латвії та Естонії фізично відокремлять від Білорусі та Росії. Це станеться у рамках реалізації синхронізації з мережами континентальної Європи.
У жовтні 2020 року Єврокомісія виділила €720 млн на другий етап синхронізації країн Балтії з мережами континентальної Європи.
Chas News повідомляв, що з 2021 року Литва не постачатиме Білорусі резерв елктроенергії, передбачений за угодою з країнами енергокільця БРЕЛЛ (Білорусь-Росія-Естонія-Литва-Латвія).
Раніше ми писали, що корейський інститут усуватиме радіоактивне забруднення на Чорнобильській АЕС.
Також ми писали раніше, що 3 листопада Литва припинила імпорт електроенергії з Білорусі через запуск Острівецької АЕС.