Сенат США заслухав аргументи захисту Трампа у справі імпічменту
Getty Images

Сенат США заслухав аргументи захисту експрезидента Дональда Трампа у справі імпічменту.

Про це повідомляють Reuters і BBC.

На четвертий день слухань у справі адвокати Трампа навели аргументи на спростування звинувачень, висунутих прокурорами-демократами.

Захист доводив що експрезидент не винний у підбурюванні до штурму Капітолію 6 січня, внаслідок чого довелося призупитити процедуру затвердження результатів виборів та евакуйовувати членів Конгресу. Внаслідок подій п'ятеро людей загинули, серед них один поліцейський.

У вступному слові захист почав з того, що Трамп за Конституцією має право на свободу слова, а сторона звинувачення напряму не показала зв'язок між діями прихильників Трампа під Капітолієм і його словами.

«Стаття про імпічмент, внесена до Сенату, є несправедливим та кричуще неконституційним актом політичної помст», — заявив захисник Трампа Майкл ван дер Він, назвавши справу «політично вмотивованим полюванням на відьом».

Попередніми днями команда імпічменту від Палати представників наводила докази своїх звинувачень Трампа у підбурюванні до штурму Капітолію. Під час процесу були також вперше показані нові кадри з внутрішніх камер безпеки Капітолію. Як випливає з наведеного відео, натовп у певні моменти був зовсім близько від членів Конгресу та віцепрезидента Майка Пенса.

Із заявлених 16 годин для своїх аргументів їм знадобилося три години, відзначає агентство. В ході виступів, сторона захисту експрезидента заявляла про лицемірство з боку звинувачення. Адвокат Девід Шоен також звернув увагу, що демократи, виступаючи відзначили, що Трамп неодноразово використовував у своїй промові слово «боротися». У відповідь на це захист представила відеоролик, з контекстом виступів Трампа, передає CNN.

Адвокат ван дер Він припустив, що за допомогою імпічменту демократи хочуть не допустити Трампа до виборів в якості кандидата на виборах в 2024 році, його слова наводить BBC.

У одному відеоролику адвокати показали, як демократи вихваляють і заохочують демонстрації руху «Чорні життя важливі» в 2020 році. Юристи проказали, як протести перетворювалися на акти насильства і припустили, що демократи використовували риторику гіршу, ніж у Трампа.

Гаслом передвиборної кампанії президента Джо Байдена, зазначив ван дер Він, було «битва за душу Америки».

Він додав, що не припускає, що демократам загрожує покарання. Швидше, гаряча риторика вже давно стала частиною політики США.

Можливо, настав час охолодити пристрасті, сказав ван дер Він і уточнив, що виступ Трампа, безумовно, не був підставою для імпічменту та засудження.

Коли адвокат Трампа Девід Шон отримав свою слово в захисті президента, він пішов у атаку на керівників демократичного імпічменту. Він звинуватив їх у вибірковій редакції виступів Трампа, щоб вони здавались більш запальними, ніж вони були.

Значна частина захисту президента по суті була побудована навколо твердження, що Перша поправка до Конституції США гарантує право на свободу слова, яке, на їнюх думку, Трамп реалізував 6 січня.

Якщо Сенат проголосує засудити президента за його слова, на думку захисту, це «охолодить» політичні промови в усьому політичному спектрі США і будь-якого політика можна буде карати.

«Це звичайна політична риторика, яка практично не відрізняється від мови, якою люди користуються у всьому політичному спектрі протягом сотень років» — сказав ван дер Він.

Адвокат відхилив як «юридично несерйозний» лист, підписаний 144 вченими з конституційного права, в якому йдеться про те, що Перша поправка в цьому випадку не застосовується.

«Ядерний чемоданчик» Майка Пенса могли вкрасти заворушники

Драматичні кадри повстання 6 січня показують, що натовп знаходився в радіусі 30 метрів від Майка Пенса, коли він втікав від заворушників. Але була моторошна деталь, яку пропустили навіть прокурори Палати. У той день поруч із тодішнім віцепрезидентом був офіцер ВПС, який носив «футбол», великий чорний портфель із кодами ядерних пусків.

Коди у «чемоданчику» віцепрезидента активуються, коли президент помирає або не є дієздатним Але була можливість потрапляння кодів до рук бунтівників і це вражає, констатує The Guardian.

Охоронці зі спецслужб довкола Пенса, швидше за все, захищали б валізу зі стрільбою на ураження. Але якби натовп прихильників Трампа зумів її захопити, вони б украли не лише коди для ідентифікації віцепрезидента та автентифікації його наказів, а й зашифроване комунікаційне обладнання. Воно має використовуватися для дзвінка до Національного військового командного центру в Пентагоні.

Найбільш загрозливим є те, що бунтівники мали б усі варіанти ядерної атаки, цілодобово доступні головнокомандувачу США.

Розкриття цього списку не лише є одним з найгірших порушень безпеки, які тільки можна собі уявити. Зашифроване комунікаційне обладнання може багато розповісти супернику про те, як США відреагують на велику атаку.

Експерти з ядерної енергетики ставлять під сумнів, чи необхідна нині ця реліквія «холодної війни», яка є очевидною мішенню для супротивників США і терористів. Але епоха Трампа також поставила руба питання, чи повинна одна особа й надалі мати виключну владу над запуском американського ядерного арсеналу.

Поліцейського — охоронця Капітолію США нагородили Золотою медаллю Конгресу

Поліцейський із Капітолію США Юджин Гудман швидко діяв під час нападу 6 січня, залучив бійців і забезпечив безпеку сенатора Мітта Ромні, повідомляє The Guardian.

Лідер більшості в Сенаті, Чак Шумер, призначив голосування в кінці п'ятничної процедури імпічменту й відзначив «передбачливість Гудмана в розпал хаосу та його готовність стати мішенню люті натовпу, щоб інші могли досягти безпеки».

Сенат проголосував за нагородження Гудмена медаллю — найвищою відзнакою, яку може нагородити Конгрес — за одностайною згодою, тобто не було заперечень. Медаль традиційно використовується для вшанування військових офіцерів.

Гудман був у палаті Сенату, коли Шумер говорив, і весь Сенат встав і привітав його бурхливими оваціями. Поліцейський поклав руку на серце.

Коли озброєний натовп прихильників Трампа напав на Капітолій, погрожуючи депутатам, включаючи Пенса, Гудман перехопив заворушників й відвів їх від палати Сенату.

Передісторія

Палата представників США 13 січня вдруге оголосила імпічмент Трампу, звинувативши його у підбурюванні своїх прихильників до штурму Капітолію.

Трамп — єдиний в історії президента США, якому двічі оголошували імпічмент, та один з трьох, кому взагалі оголошували імпічмент. Під час першого процесу імпічменту у зв'язку зі звинуваченнями про тиск на президента України Сенат виправдав Трампа.

Для засудження потрібна більшість у дві третини в Сенаті. Це означає, що принаймні 17 республіканським сенаторам доведеться кинути виклик Трампу, який залишається популярним серед більшості республіканських виборців. Він виявив зацікавленість у тому, щоб знову балотуватися в президенти в 2024 році.

Демократи навряд чи отримають обвинувальний вирок і заборонять Трампу ніколи більше займати державні посади, враховуючи, що лише шість республіканців проголосували разом з ними за продовження процесу.

«Якщо ви вважаєте, що це — не те, за що необхідний імпічмент, тоді за що? Якщо ви не вважаєте це серйозним злочином — це встановить новий, жахливий стандарт неналежної поведінки президента США», — заявив представник команди імпічменту Джеймі Раскін, додавши, що у такому разі Трамп може балотуватися на посаду повторно і історія з невизнанням поразки на виборах може повторитися.

У Сенаті США сторона обвинувачення виклала аргументи проти Трампа