Як би не мріяло військово-політичне керівництво росії закінчити «спеціальну операцію» в Україні до 9 травня, це їм не вдалося. Ба більше, не вдалося навіть провести парад у «звільнених» «Л/ДНР». Натомість 9 травня Джо Байден підпише історичний закон про ленд-ліз, що є неприкритою зневагою до російського диктатора. ЄС у цей день, ймовірно, оголосить про новий пакет санкцій.

Єдина реальна «перемога», яку путін здатен продемонструвати 9 травня, — це захоплення «Азовсталі» і проведення параду полонених у Маріуполі. Та навіть для цього доведеться видати за «азовців» якихось переодягнутих людей. Та й то — лише в теорії, бо нема жодних передумов, що російські війська зможуть подолати спротив захисників Маріуполя до «сакральної» дати.

Але навіть якщо це й станеться, то остаточне взяття Маріуполя — єдине, що дасть змогу розповісти внутрішньому електорату, що «спецоперація» досягла практично усіх своїх цілей — «демілітаризації», «денацифікації» і захисту Донбасу.

Але стратегічно це не посилить позицій росії. Отже, путіну в будь-якому разі доведеться приймати важке рішення, що робити далі.

Мабуть, всі пам’ятають його фото з оголеним торсом на коні. Диктатор полюбляє мачистські символи, і скоріш за все, бачить себе витязем зі стародавніх билин, який здатен самотужки відвернути бусурманську навалу від рідної землі. Хоча зараз путіну більше пасував би образ давньоруського витязя, який опинився на роздоріжжі трьох доріг. І жодна з цих доріг не обіцяє йому нічого хорошого.

Микола Бєлєсков, головний консультант відділу військової та військово-економічної політики Національного інституту стратегічних досліджень, вважає, що у Кремлі зараз розглядають три сценарії: проведення мобілізації, переходу до затяжної позиційної війни і укладання мирної угоди із Україною. Всі три сценарії для Москви погані.

Загальна мобілізація і оголошення війни

Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України, 6 травня заявив, що, за даними спецслужб союзників, у Росії є наміри 9 травня оголосити Україні війну. Хоча, як зауважує Шмигаль, рішення про це у кремлі ще не ухвалили.

Натомість Микола Маломуж, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України, вважає, що Кремль не робитиме гучних заяв. Тим більше не оголошуватиме Україні війну. На думку розвідника, для путіна повноцінна війна з Україною є принизливою. Скоріше, диктатор хотів би оголосити війну країнам НАТО, колективному Заходу в цілому — на противагу «спецоперації» в Україні, — вважає колишній розвідник. Але, за його словами, до такого путін не готовий, бо розуміє ризики.

Одне — це підтримувати путіна, а друге — коли кожну сім’ю торкнеться призов і перспектива вмерти на теренах України

Навіть якщо путін все ж таки спробує оголосити мобілізацію, черги у військкомати точно не вишикуються. Маломуж вважає, що мобілізація, навпаки, розхитає ситуацію в росії. «Одне — це підтримувати путіна, а друге — коли кожну сім’ю торкнеться призов і перспектива вмерти на теренах України», — каже розвідник.

Затяжна війна

Позиційна, затяжна, війна для росіян невигідна через подальше посилення санкцій і їхню руйнівну дію на економіку. Хоча саме такий варіант подальшого розвитку подій — продовження протистояння без офіційного оголошення війни Україні — Маломуж вважає найбільш ймовірним.

Про те, що війна в Україні може тривати місяцями або навіть роками, — говорить і НАТО. «На жаль, ми повинні бути готові до тривалої війни в Україні, яка може тривати місяцями або навіть роками», — зазначив Йенс Столтенберг, генсек НАТО, в одному зі своїх інтерв’ю.

Реалізація такого сценарію означатиме розширення зони бойових дій, більш інтенсивні обстріли, погрози застосування тактичного ядерного озброєння.

Більш за те, Ігор Романенко, генерал-лейтенант та ексзаступник голови Генштабу ЗСУ, вважає, що кремль справді може використати проти України тактичне ядерне озброєння. «На застосування ядерної зброї зважаться тоді, коли стане зрозуміло, що Україна готова перейти до контрнаступальних дій», — пояснює Романенко.

На застосування ядерної зброї зважаться тоді, коли стане зрозуміло, що Україна готова перейти до контрнаступальних дій

Між тим, Маломуж каже, що не варто нервуватися через можливість ескалації бойових дій до ядерного конфлікту. «Якщо путін насправді застосує таку зброю, то отримає відповідь від країн «ядерного клубу» — у Кремлі це розуміють», — говорить він.

Інші опитані нами експерти також вважають, що путін буде дедалі більше погрожувати ядерною зброєю, але побоїться використати її у реальності.

Ймовірно, після 9 травня росія також продовжить чинити тиск на Україну, розхитуючи ситуацію у Придністров'ї та Білорусі. Хоча до реальних бойових дій на цих напрямках не дійде: ескалація у Молдові та переміщення військових по території Білорусі потрібні москві лише як відволікальний маневр — щоб не дати Києву перекинути додаткові сили на схід і південь.

«Придністров’я не здатне до військових дій. «Армія» із 300 чоловік укомплектована гірше, ніж тероборона Одещини. А літаки, які спробують посилити угрупування там, будуть збиті українськими засобами ППО», — стверджує Бєлєсков.

Придністров’я не здатне до військових дій. «Армія» із 300 чоловік укомплектована гірше, ніж тероборона Одещини. А літаки, які спробують посилити угрупування там, будуть збиті українськими засобами ППО

З ним погоджується і Маломуж. «Багато вихідців із Придністров’я мають родинні зв’язки з українцями чи працюють в Україні, тож не готові будуть воювати морально. Але російські спецслужби можуть проводити диверсії і теракти з боку Придністров’я», — стверджує розвідник.

Що ж до білорусі, то лукашенко зараз щосили намагатиметься дистанціюватися від військових дій путіна, бо розуміє, що став співучасником різанини у передмістях Києва, вважає Бєлєсков.

Крім того, «білоруські військові можуть повернути зброю проти військ путіна — і це буде крах для лукашенка», — стверджує Маломуж. «Лукашенко розуміє, що такими діями він поставить жирну крапку не лише у своїй кар’єрі, але, можливо, і в житті», — підсумовує Романенко.

Мирна угода з Києвом

Нічого хорошого на цьому етапі війни не несе москві і мир з Києвом. Адже, вочевидь, зараз аж ніяк не йдеться про капітуляцію України, на яку розраховував путін.

Тому Маломуж вважає, що у кремлі намагатимуться схилити Київ до таємних перемовин, результатом яких повинно стати чергове заморожування конфлікту зі збереженням за росіянами захоплених територій.

Але ймовірність того, що влада України, яка перебуває у центрі уваги світової спільноти, погодиться на неформальні переговори з агресором і укладення сепаратного миру, майже нульова.

Інша справа, що для збільшення тиску на Київ росіяни намагатимуться активізувати наступ по всьому фронту. Хоча, на думку Маломужа, на успіх наступальних операцій росіянам годі розраховувати.

Як і на можливість окупації Миколаєва та Одеси. «Після удару «Нептунами» ніхто не наважиться направляти до півдня України великі боєздатні кораблі, а Миколаїв стоїть міцно», — пояснює Бєлєсков.

Отже, найбільш вірогідним є посилення ракетних обстрілів українських міст та критичної інфраструктури. Ракетне озброєння — це поки що єдина справжня перевага російських військ.

Підсумуємо. Опитані Chas News експерти вважають, що 9 травня путін не вдасться до жодних різких кроків. Кремлівський диктатор більше не ставитиме своїм військовим завдання завершити «спецоперацію» до певної дати. Тож війна перейде у затяжну фазу і триватиме до зміни влади у кремлі — чи то через смерть путіна від раку (про що ходять чутки), чи то через його відсторонення найближчим оточенням.

Росія стратегічно цю війну вже програла. І хоч на шляху до перемоги на українців чекає ще багато бід та жахів, але перемога буде за нами. Перефразовуючи популярну фразу з російської пропаганди, скажемо: перемогли нацизм, переможемо і рашизм!

«Росія може стояти від кількох місяців до кількох років», — Ярослав Грицак про падіння імперій та сварки Карфагена з Римом
«ЄС — це приналежність до клубу. До клубу ходять заради дозвілля. А НАТО — це питання життя і смерті», — Юрій Андрухович