Байден вважає Китай найбільшим конкурентом США
Getty Images

Держсекретар Сполучених Штатів Америки Ентоні Блінкен провів телефонну розмову з главою МЗС Російської Федерації Сергієм Лавровим. Вони обговорили необхідність нового договору з контролю над ядерною зброєю. Загадали також «російську військову агресію» в Україні та отруєння російського опозиціонера Олексія Навального. Про це повідомляє пресслужба Держдепу США. 

«Держсекретар Ентоні Блінкен провів сьогодні зустріч з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Держсекретар Блінкен і міністр Лавров обговорили питання про продовження терміну дії нового Договору про СНО і про необхідність нової (угоди по — Прим. ред.) контролю над озброєннями, спрямованої на вирішення проблеми всієї російськї ядерної зброї і зростаючої загрози з боку Китаю», — пише пресслужба.

Блінкен підтвердив рішучість президента Байдена захищати американських громадян і діяти на захист інтересів США у відповідь на дії Росії, які завдають шкоди їм або їхнім союзникам.

Він також згадав  про втручання Росії у вибори в США в 2020 році, про її військову агресію в Україні і в Грузії і про отруєння Олексія Навального.

«Секретар і міністр зобов'язалися продовжити обговорення питань, що становлять взаємний інтерес», — сказано в повідомленні.

Напередодні глава українського МЗС Дмитро Кулеба провів першу розмову зі своїм колегою зі Сполучених Штатів Блінкеном.

У Держдепі США за підсумками переговорів заявили, що Блінкен пообіцяв Кулебі, що Вашингтон продовжить активно надавати військову та економічну допомогу Києву.

Президент Сполучених Штатів Америки Джозеф Байден минулого тижня провів одну з перших телефонних розмов як глава держави з російським лідером Володимиром Путіним. Однією з тем обговорення була в тому числі і ситуація в Україні. З президентом України Володимиром Зеленським у президента Байдена поки не було публічних телефонних розмов.

Однак, на думку експосла США в Україні, експерта Джона Гербста, українцям не варто вбачати негативних сигналів в тому, що президент США поспілкувався по телефону з президентом Росії раніше, ніж з Президентом України.

Виступ Байдена в Держдепі

Байден у промові для Держдепу назвав Китай одним із найбільших конкурентів Сполучених Штатів. Новий очільник Білого дому заявив про переформатування зовнішньої політики Америки та відновлення демократичних союзів, які руйнувались останні чотири роки.

Байден описав свої розмови протягом останніх двох тижнів: він говорив із керівниками дружніх країн — Канади, Мексики, Великобританії, Німеччини, Франції, країн НАТО, Японії, Південної Кореї, Австралії. Президент прагне відновити «мускулатуру демократичних альянсів, яка атрофувалися за останні кілька років зневаги».

Союзи Америки він назвав найбільшим надбанням США.

Продовжити нового договору про СНО на п’ять років політик назвав збереженням єдиного чинного договору між РФ і США про захист ядерної стабільності.

У той же час я чітко дав зрозуміти президенту Путіну у манері, дуже відмінній від мого попередника. Дні, коли США пасували перед агресивними діями Росії — втручанням до наших виборів, кібератаками, отруєннями своїх громадян — закінчилися. Ми не вагаємось збільшувати витрати на Росію та захищати наші життєво важливі інтереси та наш народ

Байден сказав, що ефективними відносини з Росією будуть, коли США працюватимуть у коаліції з іншими партнерами-однодумцями.

Він наголосив, що політично вмотивоване ув’язнення Олексія Навального та російські зусилля щодо придушення свободи слова та мирних зібрань викликають глибоке занепокоєння  у США і у міжнародної спільноти. «Пан Навальний, як і всі громадяни Росії, має право на свої права згідно з російською конституцією. Його атакували за розкриття корупції. Його слід негайно звільнити і без умов», — наголосив Байден.

Байден, між тим, назвав найсерйознішим конкурентом США Китай. Він назвав КНР джерелом «викликів для нашого процвітання, безпеки та демократичних цінностей».

«Ми будемо протистояти економічному зловживанню з боку Китаю, його агресивним, силовим діям, відреагуємо на атаку Китаю на права людини, інтелектуальну власність та світовий порядок.  Але ми готові співпрацювати з Пекіном, коли це буде в інтересах Америки. Ми будемо конкурувати з позиції сили, відновлюючи нашу роль у міжнародних інститутах та повертаючи довіру до нас та наш моральний авторитет, значну частину якого було втрачено», — сказав президент США.

Байден бажає повернути лідерську позицію США, щоб прискорити глобальні дії проти спільних викликів.

За часів Трампа Сполучені Штати запровадили економічні санкції проти дев’яти китайських компаній, серед яких і всесвітньо відомий виробник смартфонів Xiaomi.

У Білому домі хочуть більше відповідальності для РФ за зловмисну діяльність

Радник з питань національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що нова адміністрація вживатиме заходів для притягнення Росії до відповідальності за зловмисну діяльність. Про це повідомляє пресслужба Білого дому.

За його словами, США вживатимуть заходів проти Росії за втручання у вибори в США, за отруєння Навального та за іншу «зловмисну» поведінку.

«На відміну від попередньої адміністрації, ми будемо вживати заходів, щоб притягнути Росію до відповідальності за низку зловмисних дій, які вона здійснила. Ми будемо робити це тоді і у той спосіб, які самі визначимо» — заявив Салліван.

До Конгресу США внесли законопроєкт про введення санкцій щодо чиновників з Росії в зв'язку з отруєнням Навального.

Салліван розповів, що уряд працює над, по-перше, інвестиціями всередині Штатів для підкріплення основ та плану відновлення країни. Цю економічну політику він назвав питанням національної безпеки.

По-друге, Байден пожвавлює союзи Америки.

Як тільки ми оберемо позицію сили, ми зможемо ефективніше конкурувати з нашими конкурентами, особливо з Китаєм, в усіх сферах — економічній, дипломатичній, технологічній, безпековій. Ми зможемо ефективніше протистояти Росії. І ми будемо краще підготовлені для вирішення загроз — від кліматичних змін до пандемій та розповсюдження ядерної зброї

Салліван наголосив, що це не виключає можливості співпрацювати з Росією там, де це в інтересах США: «Ми можемо ходити і жувати жуйку одночасно. Новий Договір про СНВ та його продовження — припинення розповсюдження ядерної зброї — насправді дуже відповідає інтересам американської національної безпеки».

Байден скасував укази Трампа про посилення імміграційних обмежень