404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Маск вішає на супутники «козирки», аби ті не заважали астрономам

Американська телекомунікаційна компанія Viasat Inc звернулася до Федеральної комісії по зв'язку США (FCC) з проханням провести екологічну експертизу проєкту компанії Ілона Маска SpaceX Starlink.

Сталося це одночасно із подачею SpaceX документів на дозвіл приступити до наступного етапу проєкту, повідомляє видання Space news. Маск хоче будувати у 2021 році мережу супутникового покриття.

Фірма Viasat Inc стверджує, що система Starlink становить небезпеку для довкілля в космосі і на землі.

Viasat аргументує заяву тим, що звільнення від федерального екологічного законодавства щодо супутників не поширюється на сукупність супутників типу Starlink.

До супутникових систем США давно застосовує так званий «категоричний» виняток із Закону про національну екологічну політику (NEPA), який вимагає від федеральних відомств, зокрема FCC, оцінювати вплив своїх дій на довкілля. Це звільнення було впроваджене FCC в середині 1980-х років. Воно ґрунтувалося на висновках того часу, що запуски окремих супутників не мають вимірюваного впливу на навколишнє середовище.

Розмір системи Starlink, у якій Маск анонсував близько 12 000 супутників, змінює це число, аргументував Viasat у своїй петиції.

Частина звернення стосується орбітального сміття. Протягом останніх місяців Viasat різко критикувала повідомлення FCC про надійність супутників Starlink. Конкуренти Маска кажуть про проблему супутників, які виходять з ладу на орбіті. Це може призвести до поширення сміття на низькій навколоземній орбіті. Компанія цитувала статистику, яка стверджувала, що рівень поломок супутників досягав 7%. При цьому підрахунки включали багато апарататів Starlink «v0.9», запущених у травні 2019 року. SpaceX навмисно припиняла їхню роботу протягом останніх кількох місяців.

SpaceX заперечила, що рівень відмов апаратів на орбіті набагато нижчий.  ле Viasat стверджувала, що FCC повинна оцінити загальний ризик збільшення зіткнень в рамках екологічного огляду.

Претензії Viasat стосуються не лише орбітального сміття. Фірма стверджує, що запуск супутників Starlink становить небезпеку для довкілля. Ракети-носії випускають хімічні речовини, що руйнують озоновий шар. Також забруднюючі речовини викидаються в атмосферу, коли супутники згорають при повторному вході в атмосферу, а їхні уламки потрапляють на Землю.

Viasat критикують і вплив Starlink на нічне небо. Про незручності для астрономів Chas News писав у своєму матеріалі. У зверненні фірма висловила занепокоєння, яке астрономи озвучували з часу запуску першого кластера супутників Starlink у 2019 році, що «сузір'я» апаратів може перешкоджати астрономічним спостереженням, а також може мати культурний вплив. Супутники на нижчих орбітах, додав Viasat, будуть яскравішими.

Однак астрономи повідомляють, що вони задоволені співпрацею зі SpaceX, яка пом'якшує вплив «сузір'я» Starlink на їхні спостереження. Тепер на супутниках Starlink є «козирки», аби сонячне світло не відбивалося від апаратів, а їхня яскравість зменшувалася.

SpaceX офіційно поки не прокоментував заяву конкурентів, однак засновник і виконавчий директор SpaceX Ілон Маск написав в Twitter: «Starlink «становить небезпеку» для прибутку Viasat, точніше кажучи».

Передісторія

Звернення конкурентів – не перша спроба перевірити проєкт Starlink на дотримання еко-норм. У квітні 2020 року відразу кілька сенаторів звернулися до Рахункової палати уряду зі схожим проханням.

Компанія Ілона Маска – світовий лідер за кількістю супутників на орбіті Землі. Зараз їх майже 1000, а за декілька років їх кількість має досягти 42 тисяч.

За даними Управління ООН з питань космічного простору, з моменту створення в 1957 році першого в світі штучного супутника «Спутник» людство відправило в космос трохи більше 8 000 об'єктів. Вважається, що від чверті до половини з них досі функціонують.

Ракета Falcon 9, яка і використовується для доставки супутників системи Starlink на орбіту, за один виліт може доставити максимум 60 апаратів.

Більшу кількість супутників зможе виводити космічний корабель компанії Маска Starship, другий тестовий запуск якого повинен відбутися у січня 2021 року.

SpaceX випустила бета-версію додатку для користування супутниковим інтернетом Starlink.

Перші розробки Starlink почалися ще в 2015 році, а 22 лютого 2018 року компанія запустила в космос тестові прототипи.

Маск анонсує: якщо проєкт буде успішним, люди в усьому світі, зокрема, у віддалених поселеннях, отримають доступ до інтернету, приблизно в 40 разів швидший, ніж той, що пропонують провайдери.

Як ми писали раніше, SpaceX не визнає міжнародне право на Марсі, згідно з Умовами надання послуг інтернет-проєкту Starlink.

Тікай хто може! Мільярдери, які покинули домівки, аби зекономити на податках