Якщо фігурантів «справи Шеремета» виправдають, то до звинувачення застосують санкції, обіцяє Аваков
УНІАН

Якщо фігурантів справи про вбивство журналіста Павла Шеремета виправдають, то до звинувачення застосують санкції. На думку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, невідповідностей у справі практично не існує.

Про це Аваков заявив в ефірі програми «VIP з Наталією Мосейчук» на телеканалі «1+1».

За його словами, з початку розслідування на слідство чинився неабиякий тиск.

«Слідство отримало на руки факти. Доповіли мені, потім доповіли генеральному прокурору. Прокуратура сказала — підстав достатньо. Ми сказали — давайте ще почекаємо британську експертизу. Дочекалися. Підстав достатньо. Висунули», — каже міністр, який перебуває на посаді з 2014 року.

Далі, на думку Авакова, включився механізм ЗМІ й публічного обговорення. Тлом стало те, що немає довіри до правоохоронців. «Далі акцент зміщується. Вже ніхто не пам'ятає першоджерел, ніхто не пам'ятає поточні аргументи слідства», — додав Аваков.

Політик назвав помилковими заяви захисту фігурантів справи та громадськості про невідповідність доказів реальним фактам.

Реальних невідповідностей практично не існує. Далі — це питання віри: хто як піднесе: або ситуацію, що атакує, або ситуацію, що захищає. І ось тут повинен вступити суд, який все послухав і сказав: «Ми розібралися», «Ви, пане Аваков, ось тут брехали, ось тут мали рацію», «Ви, пане слідчий, ось тут брехали»

Міністр нарікає, що «у нас такий процес не відбувається», про те, що є «правдою» або «неправдою», кажуть в студіях телеканалів, а судді у цьому сенсі не є головними.

Аваков додав, що обвинувачі у цій справі виявилися в дивному становищі: нібито склалося враження про те, що в пошуку істини в цьому процесі зацікавлені тільки слідчі.

Він сказав, що не може судити про те, чи гідними людьми є обвинувачені. За словами очільника МВС, є тільки факти, які повинен оцінити суд.

Аваков нагадав, що справу про вбивство Шеремета слухає суд присяжних і, за словами міністра, саме суд присяжних, а не поліція, залишає Андрія Антоненка під вартою.

«Я проти такого правосуддя, яке вирішується кількістю людей, що вийшли на вулицю. Я за те, щоб це вирішували професіонали» — підкреслив політик.

Міністр також розповів про те, як реагуватимуть правоохоронці, якщо обвинувачених виправдають.

«Суд повинен винести вердикт: винні або невинні. Невинні — значить, помилилося звинувачення. Є процедура прийняття відповідних санкцій. Якщо винні — вони повинні понести покарання. Але я найменше хочу, щоб це було рішення, що ігнорує факти», — сказав він.

Справа Шеремета

Шеремет загинув у центрі Києва вранці 20 липня 2016 року в результаті вибуху автомобіля.

12 грудня 2019 року в Нацполіції заявили, що в причетності до вбивства підозрюють музиканта, ветерана АТО Антоненка, дитячого кардіохірурга Юлію Кузьменко і військову медсестру Яну Дугарь.

Вже майже півтора року за ґратами перебуває ветеран АТО Андрій Антоненко «Ріфмастер», якого слідство підозрює у причетності до смерті Шеремета. Кузьменко перебуває під домашнім арештом, а на Дугарь поклали особисті зобов'язання.

Справу проти них розглядає суд присяжних у складі Шевченківського райсуду Києва.

Слідство вважало, що Антоненко був організатором вбивства, Кузьменко закладала вибухівку під авто журналіста, а Дугарь напередодні вбивства нібито фотографувала камери спостереження на місці злочину.

У травні 2020 року Антоненку, Кузьменко і Дугарь додали ще дві підозри, а також змінили зміст попередньої. Тепер їх звинувачують у виконанні злочину, а також у знищенні автомобіля, в якому перебував Шеремет, і зберіганні вибухівки.

4 січня білоруські активісти оприлюднили аудіозаписи, які нібито свідчать про підготовку вбивства Шеремета співробітниками Комітету держбезпеки Білорусі. Вони стверджують, що аудіозапис був зроблений 11 квітня 2012 року в кабінеті тодішнього голови КДБ Білорусі Вадима Зайцева.

У Нацполіції України заявили, що отримали документи й аудіозаписи про можливих замовників вбивства журналіста.

Колишній співробітник білоруського спецназу Ігор Макар, який поширив аудіозапис, заявив про готовність свідчити у справі про вбивство Шеремета Офісу генерального прокурора України.

Адвокати Антоненка й Кузьменко не виключили, що слідство може приписати їхнім підзахисним співпрацю з КДБ Білорусі.

Як ми писали раніше, зі справи «Ріфмастера» зникли оригінальні відеодокази.

Підозрювана у вбивстві Шеремета лікарка Юлія Кузьменко балотуватиметься в Раду.

У 2021 році почалася інша резонансна справа — ветерана АТО Вікторію Котеленець кинули в СІЗО через «схожість» із бойовичкою ДНР.

Справа Антоненка — «помилка 404» правоохоронної системи