404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Побічні ефекти. Чому люди вмирають після щеплень від COVID-19
Getty Images

2020 рік ознаменувався пандемією коронавірусу та невпинною боротьбою з нею. Протягом минулого року вчені намагалися винайти ліки від «чуми XXI століття». Утім, наразі жодна з вакцин не пройшла третю — фінальну — фазу клінічних досліджень.  

Чимало країн неодноразово фіксували летальні випадки навіть після щеплень від COVID-19. Однак чи спричинила їх вакцина? У цьому питанні й розбирався Chas News.   

Різноманіття ліків

Всесвітня організація охорони здоров’я планує до кінця 2021-го забезпечити два мільярди доз вакцин. Про це під час зустрічі Виконавчої ради ВООЗ заявив очільник ВООЗ Тедрос Адганом Гебреєсус. Напередодні організація дозволила екстрено використовувати тільки німецько-американські вакцини BioNTech/Pfizer.

Однак у світі щеплять ще девятьма іншими препаратами компаній:

  • Oxford-AstraZeneca — Швеція, Великобританія;
  • ModernaСША;
  • CanSino Китай;
  • Gamaleya — Росія;
  • Sinopharm — Китай;
  • Bharat Biotech — Індія;
  • Sinovac — Китай;
  • Vector Institute Росія;
  • Wuhan Institute of Biological Products, Sinopharm — Китай.

Побічні ефекти після вакцинації

Sputnik V

У серпні 2020 року президент РФ Володимир Путін сказав, що країна першою у світі зареєструвала вакцину від COVID-19. Хоча останню фазу випробувань Sputnik V так і не завершив.

Саме тому в Україні російський препарат не зареєструють, наголосив головний санлікар держави Віктор Ляшко. За його словами, в Україні дозволять вакцини, які схвалили в країнах з «жорсткою регуляторною політикою».

Про побічні ефекти російського препарату майже нічого невідомо. Влітку Путін заявив, що його донька після випробування на собі «першої в світі» вакцини від коронавірусу COVID-19 почувала себе добре. Проте жодних доказів він не надав.

BioNTech/Pfizer

Виробник німецько-американської вакцини заявив, що вона ефективна у 95% випадків. Інколи після щеплення цим препаратом пацієнти помирали. Однак немає офіційного підтвердження, що саме ліки викликали смерть.

У Норвегії після отримання щеплення від COVID-19 вакциною Pfizer/BioNTech померли 23 людини. Всі вони були літнього віку з ослабленим імунітетом.

Багаті країни раніше отримають вакцини від коронавірусу / The Economist Intelligence Unit

Фахівці вже розглянули 13 справ стосовно смертей пацієнтів після вакцинації. Після щеплення цим препаратом померли й громадяни Португалії, Швейцарії, Німеччини, Ізраїлю, Італії та США.

Більшість з померлих були важкохворими пацієнтами або людьми похилого віку. Експерти зазначили, що ліки могли викликати побічні ефекти, які призвели до «більш серйозного перебігу наявних захворювань у людей похилого віку». Утім, це лише припущення.

Однак китайські медичні експерти вже закликали світ відмовитися від цієї вакцини після смертей у Норвегії.

Moderna

У грудні 2020-го зафіксували алергічну реакцію й на вакцину американського виробника. Тоді щеплення отримав лікар Бостонського медцентру Хоссейн Садразаде. Після вакцинації у нього почалася алергічна реакція.

За словами медика, через хвилину після уколу у нього прискорилось  серцебиття та відібрало мову, а тиск різко впав. Ці симптоми були схожі на його минулі напади алергії.

Напередодні компанія Moderna повідомила, що близько у 2% вакцинованих підвищилася температуру до 38.9-40 °С. Декількох пацієнтів знобило після отримання щеплення. У 10% учасників з'явилася втома, у 9% — біль, у 5 % — біль в суглобах, а також у ще 5% — головний біль.

AstraZeneca

28-річний доброволець з Ріо-де-Жанейро помер в Бразилії після випробувань вакцини від коронавірусу. Ліки розробили Оксфордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca.

Офіційна причина — ускладнення від COVID-19. Орган охорони здоров'я Бразилії Anvisa не надав жодних додаткових подробиць. У відомстві сказали, що ця інформаціє є конфіденційною. Водночас у компанії AstraZeneca відмовилася від коментарів.

Sinovac

30 грудня Україна уклала договір на поставку 1 млн 913 доз китайської вакцини проти COVID-19. Одна доза вакцини вартуватиме 504 грн. Її постачальником-посередником буде фармацевтична компанія «Лекхім». У бразильському Інституті Бутантата назвали препарат ефективним у 50-60% випадків. 

13 січня очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що згідно з договором, ефективність вакцини — 70%. Якщо виявиться, що вона нижча, то Україні повернуть кошти.

У жовтні минулого року у Бразилії через смерть добровольця після вакцинації китайським препаратом призупинили випробування.  Очільник Інституту Бутантата Дімас Ковас наголосив, що смерть чоловіка не пов’язана з вакциною.

Раніше в Україні продавали псевдовакцини Pfizer. 

Chas News повідомляв, що українці отримуватимуть «паспорти вакцинації» від COVID-19, як у ЄС. 

Багаті країни закупили вакцин проти COVID на 300% щеплень, а бідні — на 10% — дослідження