РФ дожилася до погроз Медведєва відключити країну від Інтернету
Вася Ложкин

Заступник голови Ради Безпеки РФ Дмитро Медведєв допустив, що відносно соцмереж, які демонструють «недружню позицію», влада Росії може застосувати заходи тиску – уповільнення трафіку аж до блокування роботи.

Як повідомляє «Інтерфакс», таку заяву Медведєв зробив в інтерв'ю низці російських ЗМІ. За його словами, Росія технічно і юридично готова до відключення від глобальної мережі.

При цьому він підкреслив, що нині в Росії діють всі соціальні мережі – поки що «нікого не блокували і не сповільнювали». Але такі заходи розглядаються.

Якщо соцмережі поводяться недружнім чином, не хочуть публікувати російську інформацію, займають якусь, очевидно, недружню позицію щодо країни, то у нас є можливість вплинути на них. У певний період може бути ухвалена низка рішень, включаючи уповільнення трафіку або призупинення роботи

«Але призупинення — це дуже жорстко, радикально, а уповільнення трафіку — це потенційно робочий захід. Просто не хотілося б до цього доводити, і я впевнений, що про це зараз думають і в інших країнах», — підсумував політик.

Утиски соцмереж у Росії

Раніше в Росії на тлі підготовки масових акцій за звільнення Олексія Навального заговорили про необхідність заборонити соцмережу TikTok. З такою ініціативою виступила Голова «Асоціації батьківських комітетів та спільнот» Ольга Леткова.

За її словами, ця соцмережа використовується для «обробки» дітей і роздування в РФ акцій протесту.

Масові протести в Росії

23 і 31 січня по всій Росії відбулися масові акції протесту на підтримку опозиціонера Олексія Навального.

Силовики жорстоко розганяли мітинги, застосовуючи спецзасоби. По всій країні проводилися масові затримання.

На акціях 31 січня затримано понад 5 тисяч осіб. Це рекордне число в новітній історії Росії.

У Росії вступив в силу закон, що зобов'язує соцмережі шукати і блокувати інформацію про неузгоджені мітинги

1 лютого в РФ вступили в силу поправки до закону «Про інформацію...», які зобов'язують соцмережі з щоденною аудиторією 500 тисяч користувачів з Росії моніторити і блокуватимуть протиправну інформацію.

Соцмережі повинні добровільно блокувати:

  • порнографічні матеріали із зображенням неповнолітніх,
  • інформацію, схиляються дітей до скоєння небезпечних для життя незаконних дій,
  • відомості про способи виготовлення і використання наркотиків,
  • інформацію про способи здійснення самогубства і заклики до нього,
  • рекламу дистанційного продажу алкоголю і інтернет-казино,
  • інформацію, яка в непристойній формі висловлює «явну неповагу» до суспільства, державі і Конституції РФ,
  • заклики до масових безладів, екстремізму і участі в неузгоджених публічних заходах.

Крім цього соцмережі зобов'язали «не допускати», щоб на їхніх сторінках розміщували дані, що становлять державну таємницю, заклики до тероризму або виправдання терористичної діяльності, екстремістські матеріали, а також пропаганду порнографії, культу насильства і жорстокості, матеріали з нецензурною лайкою і дискримінаційну інформацію.

Закон не передбачає жодного покарання для тих, хто відмовиться це робити. Автори закону розраховували, що соцмережі стануть добровільно виконувати ці вимоги. Один з авторів документа, депутат-єдинорос Сергій Боярський відзначав, що ініціатива не спрямована на повну заборону нецензурної лексики в соцмережах.

У січні вступив в силу інший закон, згідно з яким соцмережах загрожують високі штрафи в розмірі від декількох сотень тисяч до декількох мільйонів рублів за відмову видалити інформацію, заборонену в Росії. Штрафи за повторну відмову видалити таку інформацію складають від 10 до 20% виручки компаній, через що YouTube і Facebook теоретично загрожують штрафи на мільйони чи мільярди доларів.

На тлі масових акцій протесту, що пройшли в Росії 23 і 31 січня через затримання політика Олексія Навального, Роскомнадзор пообіцяв оштрафувати Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, «ВКонтакте», «Однокласники» і YouTube через те, що вони не видалили «протиправні заклики» до «участі в несанкціонованих публічних заходах». Також відомство загрожувало штрафами і блокуваннями за «завищені» оцінки чисельності протестувальників.

Нагадаємо, що в країні-агресорі успішно діє «Роскомнадзор» — федеральний орган виконавчої влади Росії у веденні Мінкомзв'язку Росії. Він виконує функції цензури ЗМІ та інтернету, подібно до колишнього Головліту у СРСР.

 В Україні, яка з 2014 року фактично відбиває агресію РФ, в тому числі інформаційну, нині подібного органу немає.

Недавно «Роскомнадзор» за дорученням Генпрокуратури РФ зажадав від TikTok і «ВКонтакті» захистити підлітків від участі в протестах.

Як ми писали раніше, Youtube заблокували у себе російський гімн. Головний орган цензури в РФ назвав це хамством.

Парламент РФ дозволив блокувати Facebook, Youtube і Twitter «за дискримінацію російських ЗМІ».

Україні не світить аналог «Роскомнадзора». Мінкульт припинив складати перелік заборонених сайтів