404

Сторінку не знайдено

Chas.News not found
Чехія не розглядає інших версій вибухів боєприпасів 2014 року, окрім дій РФ
Weeklynewsreview

Чеські спецслужби та поліція не мають інших версій вибухів на складах боєприпасів у Врбетіце в 2014 році, окрім причетності до них російської ГРУ.

Про це сказав віцепрем'єр, міністр внутрішніх справ Чехії Ян Гамачек в неділю в ефірі Чеського телебачення.

Політик стверджує: «Версія у слідства лише одна. Поліція працює лише над російським слідом. За вибухом стоять співробітники російської військової розвідки ГРУ, а саме підрозділу 29155. Іншої версії немає».

29 квітня міністр юстиції Чехії Марія Бенешова стверджувала, що версій є «кілька». У відповідь віцепрем’єр зауважив, що такі заяви «грають на руку комусь іншому, а не Чехії».

25 квітня про те, що версій у слідства щонайменше дві — участь ГРУ і недбалість — заявив президент країни Мілош Земан, що викликало резонанс у російських пропагандистських ЗМІ. «Ми працюємо з двома слідчими версіями. Перша, тобто основна, що стався вибух через непрофесійне поводження з вибуховим матеріалом. І друга — що це була операція іноземної розвідки. Я серйозно ставлюся до обох цих версій і хочу, щоб їх ретельно вивчили», — сказав тоді президент Чехії.

На це Гамачек 2 травня відповів, що Земан підтримав дії уряду з видворення з Праги 18 співробітників посольства РФ.

Прем'єр-міністр Чехії Андрій Бабіш теж спростував слова Земана. Він заявив, що у влади країни поки є тільки одна версія вибуху на складах, яка стверджує про причетність до них російських спецслужб.

Держсекретар США обговорив із прем'єром Чехії «підривні й смертоносні» дії РФ

Держсекретар США Ентоні Блінкен говорив телефоном із прем'єром Чехії Бабішем про дестабілізуючі дії Росії в Чехії, повідомляє на сайті Держдеп США.

«Держсекретар Блінкен підкреслив солідарність США з Чеською Республікою в її мужній відповіді на підривні й смертоносні дії Росії на чеській землі. Держсекретар Блінкен і прем'єр-міністр Бабіш погодилися з необхідністю збереження єдності і рішучості у відповідь на дестабілізуючі дії Росії» — пише пресслужба Держдепу.

Чиновники також уточнили, що рішення уряду Чехії виключити «Росатом» з тендеру на АЕС «Дуковани» і значно скоротити присутність російської розвідки в Празі підвищили безпеку Чехії і альянсу НАТО.

Передісторія

17 квітня Чехія заявила, що висилає 18 російських дипломатів, та звинуватила РФ у організації вибуху військового складу в 2014 році.

Міністерство закордонних справ РФ оголосило персонами нон грата 20 дипломатів посольства Чехії в Москві. Всі вони мали покинути Росію до кінця 19 квітня. Таким чином, в штаті посольства лишилося тільки п’ять дипломатів.

Обмеження стали відповіддю на висилку з Праги 18 співробітників посольства Росії, яких влада Чехії вважає агентами ГРУ і СЗР.

Москва назвала звинувачення Праги абсурдними і голослівними.

Як заявив 19 квітня журналістам Гамачек, реакція Росії на висилку з Чехії 18 співробітників посольства РФ виявилася сильнішою, ніж очікувалося з урахуванням існуючої практики в таких випадках.

Пізніше уряд республіки повідомив, що Чехія скорочує відповідно до числа чеських дипломатів в Москві кількість російських в посольстві РФ у Празі. Так Чехія і Росія зрівняли кількість співробітників в посольствах до 32.

Прем’єр Польщі скликав термінове засідання Вишеградської групи через поведінку РФ